Co s sebou první den do školy?

První školní den je náročný pro každého rodiče. Je velmi emotivní, vždyť jeho malé miminko, které se nedávno narodilo, jde už do školy! Zároveň je plný obav, aby se na něco nezapomnělo, také je plný otázek, jak to vše bude probíhat…

Každá škola pojímá první školní den jinak. Orientovat se můžete podle pokynů školy, která vás bude ještě před začátkem školního roku informovat. Pokud jste zatím žádné informace nedostali, běžte se podívat ke škole, zda pokyny nevisí na dveřích, nebo se podívejte na web školy a zároveň prozkoumejte vaši e-mailovou schránku.

Jak probíhá první školní den? 

Počítejte s tím, že první školní den je velice krátký, někde trvá jen dvacet minut, jinde okolo hodiny. V podstatě jde jen o přivítání nových žáčků ve škole. 

Mnohdy je sraz před školou či v atriu školy, kde děti a rodiče přivítá vedení školy a poté se žáci přesunou do svých tříd. 

Ve třídě postupujte dle instrukcí paní učitelky. Pokud není na lavicích uvedena jmenovka, je jedno, kam se dítě posadí. Následující dny si žáčky učitelky přesadí podle potřeb. (V potaz se bere nejen výška, ale i to, zda je dítě levák či pravák, či jak dobře vidí na tabuli.) 

Rodiče se většinou postaví za lavice. Učitelé by měli mít krátky proslov k dětem, kdy se seznámí s tím, co je bude čekat a pak se většinou děti odeberou někam hrát a následuje seznámení s rozvrhem a chodem školy směrem k rodičům. Někde může následovat prohlídka školy, jinde se jde domů. 

Co dítěti obléci? 

První den je den slavnostní, a tak je vhodné, když je dítě slušně oblečeno. Ale přesto dítě neoblékejte jako na svatbu, ale tak, aby se cítilo pohodlně. Nezapomínejte, že už je září a rána bývají chladná, ve třídě navíc asi budou otevřená okna, tak myslete na to, aby dítěti nebylo zima. 

Co se může hodit?

Ve škole se opravdu dlouho nezdržíte a potřeba toho moc není. Nervozita umí udělat své i s dospělým. Buďte připraveni a mějte s sebou raději malé pitíčko a kapesníčky. V každém případě s sebou mějte vše, co po vás škola chtěla. Mějte také poznámkový blok a tužku nebo nabitý telefon, abyste si mohli dělat poznámky.

Aktovku ano nebo ne?

Přestože některé školy uvádí, že aktovku si s sebou brát nemají, mnohé děti ji chtít budou. V takovém případě ji dítěti určitě dejte. Ve většině případů je na lavici bude čekat nějaké to překvapení. Omalovánky, pastelky apod., tak si to pak bude mít alespoň v čem odnést.

Přezůvky ano nebo ne? 

První den se většinou nepřezouvá. Pokud ale víte, kde jsou šatny a jak bude ranní přezouvání probíhat, klidně je s sebou již první den v pytlíčku vezměte a rovnou je připravte na konkrétní místo v šatně na druhý den. 

Tip na závěr

Buďte dobře naladěni. Dítě moc dobře vnímá náladu rodičů. Buďte milí, klidní, trpěliví a zvládněte to s úsměvem. První školní den může být dnem, na který se nezapomíná, tak ať s tím má dítě spojený i úsměv rodičů. 

Sandra Špačková
foto: picjumbo.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *