Jak funguje paměť

Nejdříve si ujasněme, co to vůbec paměť je. Mohli bychom ji definovat jako schopnost mozku přijímat, zpracovávat, uchovávat a vyvolávat uložené informace. Vyvarujte se však představy, že se mozek chová jako počítač schopný nahrát vše, co vnímají vaše smysly. Tak to rozhodně není. Problematika paměti je mnohem komplexnější.  

Druhy paměti

Rozeznáváme tři druhy paměti: senzorickou, krátkodobou a dlouhodobou. 

Senzorická paměť je ultrakrátká. Umožňuje vám uvědomit si vjemy přijímané z okolí všemi smysly (zrak, chuť, čich, sluch, hmat). Tímto mechanismem se mozek chrání před zapamatováním si zbytečně velkého objemu podnětů zvenčí. Teprve když je vjem mozkem vyhodnocen jako důležitý, přechází do dlouhodobé paměti. 

Krátkodobá paměť je potom objemově velmi omezená. Uvádí se, že najednou dokáže podržet asi sedm komplexních informací. Takovou informací může být například číslice, slovo nebo jednoduchý obrázek. Informace zůstává v krátkodobé paměti maximálně dvacet minut. Potom si ji buď musíte uchovat v paměti dlouhodobé, nebo o ni nadobro přijdete.

Dlouhodobá paměť uchovává informace, které pro vás byly určitým způsobem zajímavé a významné. Ukládají se tady důležité pojmy a také jejich významy, osobní vzpomínky a postupy pro běžné denní činnosti.

Jak trénovat paměť

Trénování paměti je velmi potřebné. Mozek je sval, který nepoužíváním ochabuje. Pokud si chcete uchovat dobrou paměť po celý život, měli byste tréninku věnovat dostatek času a svou plnou pozornost. 

Procvičování může vypadat třeba jako hra. 

Učte se cizí jazyk. Dnes si můžete vybrat z velkého množství aplikací, které vám s procvičováním pomohou. Přehrávejte si večer v mysli zážitky z celého dne. Co jste měli k snídani? Jak probíhala cesta do práce? Setkali jste se s někým? Vybavujte si i ty nejmenší detaily. V neposlední řadě se zaměřte také na provádění činností. Luštěte rébusy, zahrajte si interaktivní nebo deskovou hru. Dělejte prostě všechno proto, aby vaše paměť zůstala stále v zápřahu. Výsledky se rychle dostaví.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *