Jak se omluvit partnerovi?

Vztah není vždy procházkou růžovou zahradou. Občas se pohádáme, občas uděláme něco, čeho litujeme a  za co je třeba se partnerovi omluvit. 

Není omluva jako omluva. Pokud se omluvíte špatně, můžete si namísto usmíření spíše zadělat na problém. Umíte se omluvit?

Omluva partnerovi by měla mít svá pravidla. Na co nezapomenout?

Upřímnost

Základem jakékoli omluvy je upřímnost. Nechcete-li být upřímní, raději se neomlouvejte. Pokud to, co říkáte nemyslíte vážně, je lepší mlčet. V opačném případě si totiž můžete naopak pohoršit a vaše pozdější omluvy partner nemusí brát vážně.

Kontakt

Aby byla omluva upřímná, je dobré se dívat do očí nebo partnera obejmout a omluvit se. Kdybyste omluvu směřovali odněkud zpoza rohu, opět by to nemuselo vyznít vážně.

“Omlouvám se” nestačí

V omluvě byste měla umět převzít zodpovědnost. Pro mnoho lidí je právě uznání, že dané provinění bylo špatné, nejdůležitější částí omluvy.

Vyjádření lítosti 

Vyjádření lítosti je vlastně emocionální aspekt omluvy. Partnerovi vyjadřujete pocit viny a zahanbení i svou vlastní bolest nad tím, že jste druhého zranili.

Prosba o odpuštění 

Na závěr omluvy nezapomeňte poprosit o odpuštění. Některým se tak nejpřesvědčivěji ukazuje, že opravdu stojíte o to, aby se vztah plně obnovil. Pokud druhému ublížíme, vzniká emocionální bariéra. Dokud ji neodstraníme, ve vztahu se bude pokračovat jen těžko. Prosba o odpoštění je navíc důkazem toho, že jste si vědomi svého pochybení.

Odměna

Nezapomeňte na odměnu. Mužům se květinou nezavděčíte, ale můžete mu uvařit oblíbené jídlo, koupit malý odpustek, nebo si koupit prádlo, které ocení a svést ho.

Sandra Špačková
foto: pixabay.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *