Jak si udělat radost v těchto dnech? Tipy pro omezení v roce 2021

Občas není lehké se pozitivně naladit. Ale udělat si každý den alespoň malou radost a učinit se šťastnou, bychom určitě měly. Psychika je pro naše zdraví velice důležitá a je více než na místě pečovat o ni stejně jako o zbytek těla.

Pokud jste měla tendeci hledat si na internetu rady ohledně toho jak si udělat radost, potažmo jak být šťastná, dost možná jste narazila na pro dnešní dny velice neaktuální rady.

Psávalo se v nich, že je dobré strávit minimálně půl hodiny venku a nadýchat se čerstvého vzduchu. Zajít si s přáteli na oběd. Jít si zacvičit jógu. Projít se do práce pěšky a cestou si dát ovocné smoothie. No a podobné rady, kterých jsme stejně nedbaly, protože kdo by se přece trmácel do práce pěšky, když si může pospat anebo projet na sítích, co nového doma u lidí, které jsme nikdy neviděly, ale máme pocit, že chceme být jako oni. 

Pojďme si sesumírovat pár tipů, jak si udělat radost v těchto dnech a týdnech?

  • Ráno začněte bez internetu a zpráv. Pokud něco potřebujete poslouchat, pusťte si oblíbenou hudbu. 
  • Naneste si rtěnku. Ostatně, kde jinde ji teď nosit než doma, že? 
  • Navoňte se parfémem, i když víte, že nevytáhnete paty a budete celý den sedět doma u kuchyňského stolu a psát e-maily. 
  • Zazpívejte si. Jasně tohle nejde praktikovat vždy. Ale když jste sama nebo když se vám podaří vyhecovat všechny v domácnosti, je i falešný zpěv úžasným lékem proti splínu. 
  • Zahrajte si hru. Hrát se dá v jakémkoli počtu lidí. Vyložte si pasians, vytáhněte zaprášenou deskovku, založte si farmu ve free-to-play hře. Prostě si hrejte, kdo si hraje nezlobí a je mu dobře. 
  • Až to počasí dovolí, vyhlídněte si v okolí nějakou příjemně vypadající lavičku, sedněte si na ni a vnímejte. Zenové zahrady v našich končinách sice nemáme, ale blahodárné je i zírání takzvaně doblba. Prostě chvíli jen buďte a nechte vše kolem plynout – zvuky přírody, provoz, lidi chodící okolo apod.
  • Zajděte si do obchodu. Jasně, to je taky rada nad zlato, ale pokud máte v okolí drogerii, proč neskočit tam? Udělejte si radost nějakou maličkostí – pilníkem, jelením lojem nebo třeba novým hřebenem. Za pár korun spousta radosti! Dalším otevřeným obchodem jsou květinářství. Kdy jindy než teď, když se příroda probouzí si koupit květy a pozvat jaro k nám domů? Primule nebo pár narcisů také příliš nenabourá rodinný rozpočet, tak na co ještě čekat?
  • Hýbejte se. Tak tohle je tip, který je platný za všech okolností. Při sportu se vyplavují endorfiny epidemie neepidemie. Tak se prostě kousněte a zkuste se protáhnout. Zavzpomínejte na hodiny cvičení ve škole, nebo si předem najděte video, podle kterého pojedete. 
  • Nesledujte sociální sítě. Dopřejte si něco jako digitální detox. Určitě i váš chytrý telefon umí sledovat, kolik času jste u něj strávila. Respektive, kolik času jste měla aktivní obrazovku. Někdy to umí být děsivé číslo a někdy je děsivé číslo i to, když si řekneme, že dnes si prostě nebudeme číst bulvár nebo že ani jednou nepůjdeme na Facebook. Zkuste třeba na den nesledovat, co se děje jinde. To kdo zase ukázal své perfektní bříško, které ho určitě nikdy nebolí, nebo kdo uběhl 12 kilometrů v místě, kam vy se nějaký ten pátek nedsotanete ani s čestným prohlášením, se můžete dozvědět někdy jindy, anebo třeba zjistíte, že je vám bez těchto informací lépe. A co s tím volným časem? Co třeba zavolat někomu, koho máte rádi? Poslechnout si běžné starosti případně sdílet ty své je nesmírně uklidňující a udělá to člověku moc dobře. 

Jak si děláte v těchto dnech radost vy?

Veronika Effenbergerová
foto: unsplash

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *