Jak začít šetřit? 

Finance jsou věčné téma. Ať už jsme na rodičovské dovolené a jsme závislé na příspěvku nebo zrovna vyděláváme slušné peníze, vždy máme pocit, že je těch peněz nějak málo a řešíme, jak to udělat, aby jich bylo více. 

Každý finanční poradce vám řekne, že základem stabilního domácího rozpočtu je finanční rezerva na horší časy. Minimální výše rezervy by měla pokrýt 6 měsíců provozu domácnosti v případě výpadku příjmu. Naprosto ideální pak je mít rezervu ve výši 12 měsíců. Jenže to už se dostáváme k pěkně vysokým částkám. Pokud nepatříte mezi ty, kteří takové rezervy mají, pamatujte, že nejde všechno mít hned a že vytvořit si jakoukoli rezervu je běh na dlouhou trať.

Pojďme si představit pár kroků, které můžou vést k úsporám v domácím rozpočtu, díky kterým si otevřeme možnost, dát pár stovek měsíčně stranou. 

Vyškrtejte vše nepotřebné

Udělejte si podrobný seznam všech příjmů a všech výdajů. Vezměte si výpisy z banky a podrobně si rozepište, kolik za co platíte. Kolik vás měsíčně stojí poplatky, pojištění, jídlo a kolik dáte za zábavu? Ať už pro vás nebo za děti? Udělejte si přehled vašich nejčastějších výdajů, a vyškrtněte ty, které nejsou nezbytné. Opravdu musíte kouřit, jezdit taxíkem, kupovat si rtěnku, i když jich doma máte už deset?  

Všechny peníze, které díky tomu ušetříte, si dejte poctivě stranou a za žádnou cenu na ně nesahejte! Na rezervu se nesahá, když není nouze.

Zkotrolujte si pojištění

Pojištění domácnosti, povinné ručení, paušál za telefon apod. Trh se neustále vyvíjí a společnosti se přetahují o zákazníky, využijte toho. Je dost pravděpodobné, že najdete způsob, jak ušetřit. I kdyby to měla být třeba stokoruna měsíčně.  

Stejně jako u bodu předtím, všechny prostředky, které tímto krokem ušetříte, odložte stranou. 

Nenakupujte impulzivně 

Každá žena to zná. Jsme v obchodě a něco nás zaujme tak, že prostě neodoláme a musíme si to koupit. Myslíte-li to ale s vytvořením rezervy vážně, zkuste se v tomto krotit a nákup odložte. V obchodě se nadechněte a hrdě odejděte. Počkejte měsíc a po měsíci si vyhodnoťte, zda po věci stále toužíte nebo zda se bez ní obejdete… 

Plánujte 

Když se šetří, je plnánování velmi dobrý pomocník. Když víte, že budete celý den na cestách na schůzkách či budete s dětmi běhat po doktorech, mějte s sebou něco k zakousnutí (banán, mrkev, rohlík). Díky tomu vás nepřepadne hlad, který vás donutí běžet do první samoobsluhy a odbýt se tam něčím opravdu hodně nezdravým a drahým.  

Narozeniny příbuzných a Vánoce jsou každý rok ve stejnou dobu, proč odkládat nákupy dárků až na nejzašší dobu, kdy je často koupíme za jakoukoli cenu, jen abychom jim vůbec něco dali? Přitom stačí málo, a sice nakupovat s předstihem a udělat si přehled o cenách v jednotlivých obchodech.

Plánovat je dobré také dlouhodobější jídelníček. Zajděte na velký nákup a nakupte na celý týden. Kupujte jen to, co máte na nákupním seznamu. Nekupujte žádné polotovary, vyhýbejte se produktům jako je připravená zavářka, instantní jíška, majonéza apod. Vařte ze základních surovin.

Doma si vše vyrobíte levněji a bonusem i kvalitněji. 

Nevyhazujte jídlo 

Pokud hrozí, že se vám věci v lednici budou kazit, dejte je do mrazáku. Věděla jste, že ze staré bramborové kaše můžete upéct bábovku nebo vynikající francouzskou bagetu? Stará jablka můžete proměnit ve štúdl. Ze starých rohlíků vyrobíte strouhanku. A z nesnězených jater na cibuce můžete připavit výbornou domácí paštiku. 

Oželte drobnosti 

Opravdu si musíte o přestávce zajít do kavárny a donést si kávu namísto toho, abyste si ji uvařili přímo v kuchyňce? Vážně si musíte odnést jídlo z kantýny v krabičce za 10 Kč, abyste si ho snědli v kanceláři? Opravdu musíte popojet dvě zastávky autobusem a kupovat tak jízdenku? Sáhněte si do svědomí a nedejte se. 

Swapujte

Swap je výměna zboží. Na internetu je spousta skupin, kde je možné nabízet věci výměnou a měnit zdánlivě nevyměnitelné. Knihu za tašku ovoce. Nenošené sako za kabelku apod. Podívejte se a přesvědčte se sami. Pozitivní vedlejší efekt swapu je, že domácnost pročistíte od zbytečností a uděláte si radost de facto zadarmo. 

Veronika Effenbergerová
foto: picjumbo.com

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *