Jak zvládnout vánoční úklid?

Vánoce jsou a mají být svátky klidu, pohody a času stráveného s rodinou. Ale žádné ženě to nedá, aby vynechala předvánoční úklid. S úklidem souhlasíme, ale nic se nemá přehánět a my vám přinášíme několik tipů a rad, jak zvládnout předvánoční úklid rychle a bez větší námahy.

Nesmí to být noční můra

Čím méně se vám do toho bude chtít, tím horší to bude. Platí to u všeho a u úklidu dvojnásob. Proto je důležité hned na začátku změnit postoj. Proto to berte, jako výzvu, při které budete zároveň domov zdobit vánoční dekorací a navozovat tak vánoční atmosféru. Na konci úklidu pak můžete zapálit svíčky a už si dát jen nohy nahoru a užívat si vánoční pohodu.

Seznam pomůže

Seznam je skvělá věc, zajistí, že na nic nezapomenete, vše bude mít svůj řád a v neposlední řadě odškrtávání splněných věcí je skvělou motivací. Sepište si tak nejen to co je potřeba uklidit, ale také to, co k úklidu bude potřeba. Vše pak koupíte během jednoho nákupu a nebudete se muset zdržovat dodatečnými nákupy.

Na nákupní seznam rozhodně patří čisticí prostředky, houbičky, hadry, ale také úložné prostory, krabice, případně nový mop, kbelík nebo sáčky do vysavače. Při sestavování uklízecího seznamu naplánujte úklid tak, aby se začínalo nejméně využívanými místnosti a končilo se koupelnou a uklízelo ze shora dolu.

Víte, že…

68 % českých domácností má doma “lapače prachu”. To jsou různé sošky, dekorace na poličkách, památeční porcelán atd. O Vánocích si tyto drobnosti zaslouží větší péči. Proto vždy při velkém úklidu stojí za zvážení, co vše musí být vystavené a co se může schovat do památeční krabice.

Vše musí mít své místo

Přesouvání věcí z místa na místo není dobrý způsob úklidu, proto by vše mělo mít své místo. Univerzálním úložným prostorem jsou kovové regály, které si můžete nastavit podle sebe. Uložíte do nich krabice s vánočními nebo velikonočními ozdobami, lyže, boty, prostředky na úklid, zkrátka vše co nepotřebujete denně.

Policové regály nemusíte mít pouze v komoře nebo garáži, své místo si najdou ve spíži, v moderní kuchyni nebo v barevném provedení třeba v dětském pokoji. Máte doma dostatek úložných prostor, ale je v nich neustále nepořádek? Krabice, přepravky a šanony. Roztřiďte věci, nadepište krabice a máte uklizeno. Pak budete vědět, kde co máte a nepořádek už nevznikne.

V kuchyni jsou to pak dózy, nádoby, lahve. Můžete si je vyrobit sami, nebo koupit v různých barvách a designech. Kuchyň nejen, že prokoukne, ale také budete mít vše po ruce, budete mít přehled o zásobách a při úklidu jen vše vyndáte, otřete a zase uklidíte.

Využijte pomocníky

Máte dům plný oken? Nemyjte okna ručně, využijte elektrickou nebo bateriovou stěrku. nedělají šmouhy, odsávají špinavou vodu a aplikují mycí prostředek. Jedním tahem tak okno omyjete i vyleštíte.

Na podlahu samozřejmě mop a na koberce vysavač, který nejen vysává, ale také čistí, ideálně tedy vodní vysavač, který koberec ještě provoní. A pak je na trhu celá řada přípravků, které jednoduše odstraní skvrny, zabrání usazování prachu nebo odstraní mastnotu z trouby a zbaví baterie vodního kamene.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *