Když je zima příliš dlouhá… Jak bojovat s depresí?

Nedostatek sluníčka a světla se začíná na těle projevovat v podobě únavy, depresí a špatné nálady. Dny se sice postupně prodlužují, ale vidiny jara a více slunečního svitu jsou zatím hodně mlhavé. Pokud také patříte mezi, které v zimě podobně trpí, zkuste pár následujících tipů.

Začněte se hýbat

Dělejte, co vás baví. Běhejte, plavejte, skákejte přes švihadlo, nebo si zacvičte jakkoli jinak. Při pohybu se uvolňují hormony štěstí, tak si je dávkujte pravidelně. Budete zdravější a vitálnější. Pravidelné cvičení se navíc jako bonus projeví na postavě, což oceníme zase v létě. Pak se totiž vyhneme depresím z rozpláclé postavy. 🙂

Když vitamíny a pestrá strava nestačí, vsaďte na ženšen

Jezte vitamíny. Pokud si nedopřáváte ovoce a zeleninu hned několikrát denně, přidejte do stravy také vitamíny. Tělu je nutné v zimě dodat dostatek vitamínů a minerálů, především vitamínu D, C, E, B, A a hořčíku. Poslouchejte své tělo, samo si řekne, co potřebuje. Máte chuť na ořechy? Možná máte nedotatek železa. Sžírá vás chuť na mléčné výrobky? Tělo si žádá vápník!

Přidejte do stravy kysané zelí, lískové a vlašské ořechy, luštěniny, ryby, tvaroh, celozrnné obiloviny, řepu a celer. Kombinace těchto potravin dodá tělu vitamín C, omega 3 mastné kyseliny i hořčík.

Cítite-li vnitřní nepohodu, sáhněte po ženšenu. Tato léčivá bylina, která snižuje únavu, pomáhá k lepšímu spánku, podporuje mozkovou činnost a má antistresové účinky. Konzumovat jej můžete v tabletách, ale i v podobě čaje.

Tip: Pokud máte pocit, že propadáte depresi a nic na vás nezabírá, učte se i Indů. Ti by v takovém případě vsadili na vitánii spavou aneb zimní třešeň. Jedná se o kořen, který podobně jako ženšen bojuje proti stresu, nervozitě a depresím. Navíc pomáhá k lepšímu spánku. Koupit ji můžete ve specializovaných obchůdcích se zdravou výživou a bylinkami. Pozorně však čtěte, jak vitánii dávkovat. V případě vyšších než doporučených dávek můžete být naopak velice ospalá.

Pijte v průběhu celého dne

Nezapomínejte na pitný režim. Naše podrážděnost, únava či bolest hlavy jsou často jen příznakem nedostatku pitného režimu. Ráno začněte sklenicí vody s citrónem. Pak si dejte šálek čaje. Ke každé kávě vypijte sklenici vody. Přes den si před sebe postavte láhev či karafu s vodou a tu vypijte. Večer si také vychutnejte šálek čaje. Vyhýbejte se slazeným limonádám.

Napusťte si vanu 

Napustit si vanu horké vody a vsypat do ní 3 lžíce mořské soli je také fantastický balzám na duši. Sůl můžete nahradit jakýmkoli olejem. Na spánek si kápněte meduňkový, pro uvolnění levandulový a pro povzduzení mozkové aktivity eukalyptový.

Otužujte se

Saunování a potažmo otužování napomáhá vaší imunitě a dodává energii. Saunu bychom proto měli zařadit do každotýdenní činnosti.

Co naopak nedělat?

Nepřejídejte se, nelenošte, nepijte alkohol a nevyhýbejte se lidem.

Máte nějaký jiný recept? Podělte s ostatními čtenářkami v diskuzi. 

Sandra Špačková
foto: pexels.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *