Kolik dárků dát dětem k Vánocům?

Jistřičky radosti v dětských očích, to je přesně ten důvod, proč Vánoce stojí za to. 

Každý rodič si přeje, aby Vánoce byly pro děti tím nejhezčím obdobím v roce. Proto často už dlouho dopředu přemýšlíme, co dětem ježíšek pod stromeček nadělí. Zásadní otázkou ale bezpochyby je, kolik dárků je tak akorát? Všeho moc škodí, hodně dárků může vést k tomu, že z nich dítě ani nebude mít radost a už druhý den si nebude pamatovat, co vše dostalo. 

Když naopak bude dárků málo, mohou být děti zklamané a mohou se cítit provinile, že provedly něco, kvůli čemu dárky nedostaly. 

Jak najít zlatou střední cestu? 

Tři králové přivezli Ježíškovi tři dary. Právě příběh narození Ježíše Krista je pro mnoho domácností  inspirací a vede k takzvanému pravidlu tří dárků. Toto pravidlo jednoznačně ušetří čas i peníze. Avšak v dnešní době konzumu, je poměrně těžké zůstat pouze u tří dárků. Pokud navíc dětem budou dávat dárky i příbuzní, pravidlo tří je naprosto nereálné. 

Dobré je řídit se rozumem a také životním stylem rodiny.

Tři dárky jsou málo, deset a více už může být hodně. Zlatá střední cesta je ta, dát dítěti jeden větší dárek, po kterém touží delší čas a k tomu dva menší dárky, po kterých touží. Pod stromečkem by také neměla chybět kniha a něco praktického. Takzvané měkouše sice pod stromečekem vyloženě nevyhledává, ale pro rodiče je to praktické. Dítě tak může dostat bundu, které dítě nutně potřebuje, pyžamo (samozřejmě s oblíbeným motivem), ale klidně i zásobu ponožek na celý rok.

Vhodné je dát pod stromek něco, co bude určeno všem členům domácnosti jako například společenská hra. 

A co dětem darovat? 

Základním kritériem je věk. V každém věku se vyvíjejí jiné dovednosti a dárky je mohou pomoct rozvinout. Dalším vodítkem jsou zájmy dítěte, když dítě rádo maluje, namísto panenky či autíčka se nabízí plátno, či archy papírů a barvy. Pokud je dítě průzkumík a zajímá se o přírodu a svět kolem sebe, vhodný může být třeba mikroskop.

Sandra Špačková
foto: pixabay.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *