Lze se zbavit celulitudy? 

Celulitida – strašák, který trápí všechny ženy. Ty, které ji mají trápí, že ji mají. Ty, které ji nemají trápí, zda se jim neudělá. Ať chceme nebo ne, je to tak – pomerančová kůže se může udělat všem ženám. Dokonce i těm, které sportují a nemají ani náznak nadváhy.

Otázka, která tak napadá všechny ženy, zní: „Lze se celulitidy zbavit?” Odpověď je pozitivní, ano! Není to snadné, ale pokud se s hrbolky na kůži zkrátka smířit nechcete, naděje existuje…

Jak to, že muži na celulitidu netrpí? A proč se vlastně celulitida tvoří? 

Muži ji až na výjimky nemají. Muži by řekli, že je to proto, že je hnusná, pravda však je mnohem složitější. 

Příčinou je porucha cirkulace lymfy a zadržování vody v tukových buňkách. Když v těle dochází k pomalé cirkulaci, voda se hromadí v mezibuněčném prostoru tukových tkání. Pokud si říkáte, proč sakra vůbec tukovou tkáň máme, vězte, že má důležité funkce. Je ochranou proti tlakům či nárazům, zásobarnou vody a energie a neposlední řadě má funkci tepelné izolace.

Ženy mají až dvojnásobek tukových buněk. Navíc jsou jejich buňky schopny ukládat větší množství tuku. To však není jediný rozdíl oproti mužskému tělu. Vlákna ženských vazivových tkání jsou u žen svislá, a kůže je roztažitelnější. Tuk se ukládá nepravidelně, a to způsobuje vznik hrbolků. Oproti tomu mužské vazivové tkáně jsou síťovité, a celulitida se může tvořit jen v místech mechanického tlaku, tedy třeba v pase od gumy či pásku. 

Pozitivní je, že celulititida nepředstavuje zdravotní riziko a je „pouze” kosmetickým problémem. Přesto je dobré být na pozoru, když se stav zhoršuje. To totiž může být ukazatelem nedostatečné funkce lymfatického systému, žilní nedostatečnosti či problematického odvádění odpadních látek. 

Vznik pomerančové kůže je částečně podmíněn geneticky, zhorušuje ve však špatnou životosprávou, nedostatkem pohybu, tekutin či estrogeny. Právě ty činí vazivo méně pružné oslabuje jej. Ženy užívající hormonální antikoncepci jsou tak rizikovou skupinou pro vznik celulitidy. 

Jak se zbavit celulitidy? 

Celulitida má 4 stupně:

– viditelná jen při tlaku na místo, 
– viditelná ve stoje či při zaťatém svalstvu, 
– viditelná v leže i ve stoje, prosvítání žilek,
– viditelná v leže i ve stoje, viditelná i degenerace vaziva, možné bolesti.

V případě, že pozorujete třetí, či dokonce čtvrtvý stupeň, svěřte se do rukou lékaře. 

Léčba celulitidy v každém případě spočívá v úpravě životního stylu. Ta však nesmí být jen dočasná, ale v podstatě doživotní. Jak na to? 

Vyvážená strava 

Jídelníček musí obsahovat vyvážený poměr bílkovin, sacharidů i tuků. Rozhodně není správné hladovění. Je dobré se vyhýbat prefabrikovaným potravinám, fast foodům, sladkým či smaženým jídlům. 

Pitný režim 

Pitný režim je alfou a omegou hezké pokožky. Tekutin musí být dostatek, a to každý den. Jsou důležité pro látkovou výměnu, cirkulaci lymfy i krve v těle. Ideální je vyhýbat se destilátům, kofeinu a barevným nápojům. Nejvhodnější je pít čistou vodu či bylinné čaje. 

Pohyb 

Díky pohybu proudí krev a lymfa. Vhodná je chůze, běh, plavání, jízda na kole a k tomu cvičení na problematické partie. 

Doplňky stravy 

Doplňky stravy nabízející vyřešení problému jsou lákavé, avšak mnohdy umí jen provětrat peněženku. Účinné jsou především byliny například pampeliška, kopřiva, pýr, vřes či například fenykl. Vhodné jsou zkrátka ty byliny, které podporují odvodnění organismu a ty, které podporují látkovou výměnu a pročištění těla. 

Kosmetické přípravky

Podobně jako s doplňky stravy je to i s krémy, gely apod. Ty rozhodně neodstraní příčinu vzniku hrbolků, ale mohou dopomoct k vyhlazení kůže. Na škodu nemusí být kartáče či přístroje, které partie masírují a pomáhají s prokrvením kůže v domácím prostředí. Veškerá péče však je otázkou pravidelnosti. 

Lymfodrenáž 

Tato technika spočívá v hmatu v místech lymfatických uzlin, čímž dochází ke zlepšení oběhu lymfy. Je nesmírně důležité, aby proceduru prováděl erudovaný zaměstnanec.

Jak jste na tom Vy? Také Vás trápí celulitida? Chcete se jí zbavit, anebo ji berete jako svou součást?

Veronika Effenbergerová
foto: pexels.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *