Mezery v životopise: Poradíme, jak je vysvětlit

Důvodů pro kariérní pauzu může být mnoho. Chcete se věnovat rodině, studiu, cestování anebo si práci právě hledáte. Nebo třeba procházíte nechtěnou pracovní přestávkou z důvodu propouštění. 

Časové mezery v životopisech se zkrátka vyskytují. Možná jste se také ocitli v situaci, kdy jste byli požádáni o jejich vysvětlení a nebyli jste si jisti, do jakých podrobností je dobré zajít. Pokud budete vědět, jak je správně vysvětlit na pracovním pohovoru, získáte větší jistotu projevu i přirozené sebevědomí.

Než se podíváme na sedm nejběžnějších mezer v životopisu a na to, jak je vysvětlit, Ladislav Kučera, ředitel personálně poradenské společnosti Hays připomíná několik zásad, které byste při jejich vysvětlování měli mít stále na paměti:

– Pokud začnete kariérní pauzu vysvětlovat, buďte struční. Nezacházejte do přílišných a zbytečných detailů vašich kariérních mezer. Buďte však otevření a upřímní.

– Nezapomeňte zdůraznit, co bylo náplní vaší práce na poslední pozici a proč si myslíte, že tato nová pracovní příležitost je pro vás ta pravá. 

– Pokud budete dotázáni, čemu jste se během pracovní pauzy věnovali, zaměřte se na produktivní a proaktivní činnosti, jako je například studium, dobrovolnické aktivity, jazykové či jiné kurzy. Zmiňte i dovednosti, které se vám takto podařilo získat. 

– Buďte pozitivní, projevujte adekvátní nadšení a za kariérní pauzu se neomlouvejte. 

7 nejběžnějších důvodů pro kariérní mezery ve vašich životopisech a jak se vysvětlit během pracovního pohovoru

Důvodů pro kariérní pauzy v životopisu může být velká řada, níže uvádíme ty nejčastější i s příklady vysvětlení, které můžete uvést:

1. Dlouhodobá nemoc

– V tomto případě není třeba poskytovat žádné specifické detaily dané nemoci.

– Vysvětlete, jak jste trávili svůj volný čas – například zda jste měli možnost naučit se nějaké nové dovednosti nebo sledovat nejnovější trendy a novinky ve vašem odvětví 

– Formulujte své odpovědi například: “Cítil jsem, že není možné pokračovat ve své předchozí pozici kvůli opakujícím se zdravotním komplikacím. Tyto zdravotní potíže se mi však podařilo vyřešit a cítím se připraven tuto roli převzít. Je to pozice, kde mohu využít své dosavadní zkušenosti a dovednosti a dává mi příležitost přinášet hodnotu a dále se rozvíjet.“

2. Péče o blízké

– Opět, není třeba se zde zabývat podrobnostmi o konkrétní podobě a důvodech péče.

– Jasně zdůrazněte, že se příbuzný již zotavil nebo že jste našli někoho, kdo se o něj postará. 

– Odpovědět můžete třeba takto: „Musela jsem opustit předchozí zaměstnání, abych se postarala o člena rodiny v tíživé životní situaci. Tomu jsem se věnovala v posledním roce. S mými sourozenci jsme nyní najali pečovatele na plný úvazek, tudíž jsem se vrátila k hledání zaměstnání. Hledám roli v inovativní společnosti, která mi umožní stavět na mých stávajících schopnostech vedoucího týmu. Myslím si, že tato příležitost se dokonale shoduje s mými dosavadními zkušenostmi.

3. Propuštění z důvodu nadbytečnosti

– Stručně vysvětlete, že vaše předchozí role byla zrušena a proč – například kvůli rozpočtovým škrtům nebo restrukturalizaci.

– Uveďte několik příkladů vašeho silného pracovního nasazení nebo úspěchů, kterých jste dosáhli v předešlém zaměstnání.

– Příklad odpovědi: „Můj předchozí zaměstnavatel musel provést řadu rozpočtových škrtů, v důsledku čehož byla moje pozice zrušena. Jsem však hrdý na to, čeho jsem dosáhl ve své roli. Hodně jsem přemýšlel o tom, co očekávám od své další role. V průběhu hledání nového uplatnění jsem nadále sledoval aktuality a trendy v oboru a pracoval jsem na zlepšení jazykových dovedností. Pozice ve vaší společnosti mě upoutala zejména tím, že se jedná o příležitost, kde budu moci stavět na svých dosavadních dovednostech, řídit tým a přispívat k dobrým výsledkům firmy.“

4. Cestování

– Zaměřte se na důvody, proč jste se rozhodli začít cestovat, zdůrazněte své úsilí o osobní rozvoj, zvýšení kulturního povědomí a získání nové životní perspektivy. 

– Jasně uveďte, že nyní jste připraveni se navrátit do pracovního nasazení. 

– Možná odpověď: „Vzala jsem si šest měsíců volna, které jsem strávila cestováním po Thajsku a Vietnamu, abych poznala nové kultury a získala nový životní nadhled. Toho se mi podařilo dosáhnout, a zároveň jsem také získala několik nedocenitelných životních zkušeností. Nyní jsem připravena soustředit se na další pracovní výzvy. Na vaší společnosti mě především zaujal Váš přístup k osobnímu a profesnímu rozvoji zaměstnanců.“

5. Hledání nové práce

– Někdy se stane, že novou pozici hledáte déle, než jste původně zamýšleli. V tom případě popište, jak jste aktivně hledali nové zaměstnání – které zdroje a jakým způsobem jste využili.

– Ukažte, jak jste využili tento čas k sebevzdělávání a studování aktuálních trendů v oboru.

– Příklad odpovědi: „Okamžitě po ukončení mé dočasné role před šesti měsíci, jsem začala hledat nové zaměstnání a hledala jsem pozici, která by mi umožnila pokračovat v mé kariéře, rozvíjela moje dosavadní schopnosti.  Již jsem několik pohovorů absolvovala, ale zatím jsem nenašla tu pravou pracovní pozici. Zejména se zajímám o příležitosti, které by mi tato role mohla nabídnout + uveďte příklad.”

6. Péče o děti

– Vysvětlete, proč jste upřednostnili trávit svůj čas s rodinou a dětmi než v pracovním prostředí.

– Věnujte pozornost vysvětlení toho, proč se nyní cítíte připraveni vrátit se do práce a co vás motivuje.

– Příklad odpovědi: „Nedávno jsem se stala matkou a musela jsem upřednostnit svou rodinu a výchovu svého syna. Proto jsem odešla ze svého posledního zaměstnání. Nyní jsem připravena znovu vstoupit do pracovního prostředí a přijmout další výzvu, abych co nejlépe podpořila svůj osobní a profesní růst.“

7. Návrat ke vzdělávání

– Vysvětlete, proč jste se rozhodli vrátit ke vzdělávání – například uveďte konkrétní dovednosti, které jste si chtěli osvojit nebo kvalifikaci, kterou jste chtěli získat.

– Zdůrazněte, že jste se věnovali osobnímu rozvoji a že vaše nově získané dovednosti by v této roli mohly být užitečné.

– Příklad: „Zjistila jsem, že mám kvalifikační mezeru, a tak jsem se rozhodla vrátit ke vzdělání. Nyní jsem kurz dokončila a hledám nové pracovní místo, ve kterém mohu tyto nové dovednosti využít. Myslím, že bych mohla být vhodnou kandidátkou na tuto pozici, jelikož bych mohla přidat skutečnou hodnotu a odbornost. 

„Za kariérní mezery ve vašem životopise se nestyďte. Rozhodně to není něco, co byste měli skrývat před potencionálním zaměstnavatelem.  Takže pokud vás někdo během pohovoru požádá o vysvětlení kariérní pauzy, odpovězte upřímně a sebevědomě a uveďte konkrétní příklady toho, jak jste aktivně využili svůj čas. A co je důležité, proč vás zajímá tato konkrétní pozice.“, uzavírá Ladislav Kučera z Hays.

Veronika Effenbergerová
foto: pixabay.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *