Nahý svatební dort – co to je a proč je tak oblíbený?

Svatební dort ke svatbě neodmyslitelně patří. Něco na zub po slavnostní hostině musí být. Nehledě na to, že společné krájení dortu je jednou z oblíbených svatebních tradicí.

Jak šel čas, měnily se i druhy a vizuály svatebních dortů. 21. století je stoletím inovací a minimalismu, a v dortech hrají prim takzvané nahé dorty. Spojení nahý, dort a svatba k sobě na první pohled moc nesedí, na ten druhý je to ale perfektní kombinace.

Co je to nahý dort?

Nahý dort znamená, že není ničím potažený a korpus dortu je přiznaný. Přitom ale nahé dorty nejsou ani nudné ani suché. Mezi korpusem může být marmeláda a krémy. Když se krémy po korpusu roztírají, schválně se může přetáhnout a domáznout i na vnějších krajích. 

Korpus může být světlý, tmavý, ale třeba také načervenalý. Výsledná barva se odvíjí podle toho, zda obsahuje kakao či nějaké barvivo. 

Nahé dorty jsou jedinečné v tom, jak snadno a unikátně je lze zdobit. 

Jak zdobit nahý dort?

Ještě před pár lety by v úvahu přicházela jen figurka nevěsty a ženicha. Ale dnes je tomu jinak. Milujete makronky? Dejte na dort makronky. Nebo můžete sáhnout po muffinech či cupcakes. 

Nahým dortům také krásně sluší květy. Mnoho živých květin je jedlých a nemusíte se bát je konzumovat. Pokud máte mezi hosty milovníky marcipánu, marcipánové lístky nebo květy v barvách vaší svatební kytice, dort krásně pozvedne. A co by na na nahém dortu rozhodně chybět nemělo, je ovoce. 

Internet nabízí neskutečné množství inspirace. Prohlédněte si galerie, ideální jsou pro to Pinterest či Instagram, zadejte do hledání naked cake a kochejte se.

Jak velký by svatební dort měl být? 

Pokud vám bude dort péct profesionál, stačit by mu měla jen informace o počtu hostů a to zda budete chtít dávat dort do výslužky.

Obvykle se počítá 150 – 200 g dortu na hosta. Děti sní samozřejmě méně. Budete-li podávat i další sladkosti jako koláčky a cukroví, bude stačit i 100 – 150 g na osobu. 

Nemáte-li vůbec přehled o velikosti porcí, obkreslete si na papír dortovou formu, nejlépe o průměru 28 cm a nakreslete kousky dortu, jako byste dort krájela doopravdy. Uvidíte, kolik porcí vám vyjde a získáte představu, kolik pater či případně dortů budete potřebovat. 

Tip: Budete-li dort péct doma, upečte ho už den předem. To mu neuškodí, naopak se hezky odleží. Zdobení ale nechte až na den D. Nechte si z předchozího dne trochu krému a tím lehce dort potřete, když to bude nakřivo jedině dobře. A následně dort ozdobte. Do půl hodiny máte hotovo. 

Veronika Effenbergerová
foto: unsplash.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *