Organická kosmetika – aktuální trend nejen v Česku

Bio, Eko, Organik, Slow, Green. Tohle všechno je teď „in“. Co to vlastně znamená, a proč je zelený životní styl novodobým trendem? Nejoblíbenějším výběrem péče o pokožku je přírodní a organická kosmetika. Víte, jaký je mezi nimi rozdíl? Mohlo by se zdát, že jsou totožné, ale tak tomu není. Rozdíly jsou zásadní. 

Hlavní rozdíl je ve složení produktů. Název organická, nebo také bio kosmetika nemůže nosit leckterý produkt. Přírodní i organická kosmetika jsou velmi žádané a těší se stále větší oblibě. V žádném případě však nejde o totéž. Přírodní kosmetika sice obsahuje přírodní extrakty a různé esence, avšak základ těchto produktů může být chemický. Tyto výrobky s názvem přírodní kosmetika nemusí splňovat přísné standardy, a tak se často stává, že si vlastně nevědomky pořídíme chemii nebo látky získané z ropy.

Hlavní rozdíl však spočívá v tom, že výrobci organické kosmetiky musí prokazovat, že použité suroviny jsou přírodního charakteru, čistě rostlinné a organické, bez umělých přídavků, bez chemie, pocházející z ekologického zemědělství. Všechny značky, které nosí název “Bio organická kosmetika” musí mít platný certifikát, který je zárukou kvality. Jednoduše si ho můžete zkontrolovat i na etiketě.

První záblesky přírodních výrobků

Už ve starověkém Egyptě vznikly receptury na nejrůznější zkrášlující tinktury a elixíry krásy, jejichž základ se používá do dnes. Způsob zpracování bylinek a jiných přírodních surovin při výrobě kosmetiky začínal louhováním bylinek, cezením přes látkové plenky a smícháním ostatních přídavků v přesně stanoveném poměru. Zkoumání účinků jednotlivých přírodních složek byl předmětem studie od nepaměti, a tak není překvapením, že tyto důležité poznatky se používají do dnes. Kosmetické značky, které si dávají záležet na jedinečných recepturách a kvalitním složení, už dávno pochopily důležitost moudrostí získaných od předků. Skvělým příkladem je Elixír mládí a krásy značky Organická Apotéka. Jeho receptura v sobě spojuje vzácné oleje a látky, které měly na ženy té doby takřka zázračné účinky. Tehdejší postup výroby zahrnoval uložení elixíru na 3 měsíce do země, kde čerpal sílu stromů pro pevnost pleti a životodárnou vodu pro její vláhu.

Organická kosmetika je BIO

Organické produkty, například takové, které vyvíjí a vyrábí česká značka Organická Apotéka, jsou výsledkem dokonalé souhry kvalitních surovin, moderní vědy a účinků léčivých bylin. Důležitou roli hraje několik faktorů od pěstování surovin, jejich zpracování až po samotný výsledný produkt. Tento soubor přísných pravidel a kontroly pomáhá spotřebiteli při výběru a garantuje kvalitu. Organická kosmetika aktuálně konkuruje svým designem a kvalitou předním světovým značkám. “Bio kosmetika denně inspiruje tisíce žen k pravidelným zkrášlující rituálům. Dodržení receptur prověřených časem je základem pro dosažení blahodárných účinků organických produktů. Kvalitní produkty využívají vzácné oleje, bylinky a látky, které měly již od nepaměti téměř zázračné účinky při péči o pokožku,” vysvětluje Vivienne Nagy, skvělá odbornice na bio kosmetiku, jednatelka české značky Organická Apotéka.

Proč je dobré sledovat složení?

Postupně jsme se naučili sledovat složení potravin, dbáme na jejich kvalitu a podporujeme lokální výrobce. Přírodní produkty daleko lépe slouží našemu tělu než syntetické. Jsou plné života, šťávy, energie. Stejné je to s naší pokožkou. Ta potřebuje odpočinek, regeneraci a opravdovou přírodu. Řešení naštěstí existuje, stačí sáhnout po té správné značce. “Jen ty nejlepší, organicky pěstované suroviny od certifikovaných dodavatelů té nejvyšší kvality jsou použity pro výrobu organických produktů, aby se mohly stát jejich součástí a získat certifikát. Což je někdy limitující. Tak třeba včely je nutné chránit, i za cenu toho, že nebude dostatek mateří kašičky do kosmetiky. Včely jsou důležitější než krása, a to je potřeba mít na paměti,“ zdůrazňuje Vivienne.

Výživná péče pro pleť

Když se kdysi řeklo bio kosmetika, představili jsme si nazelenalé produkty zvláštní vůně a textury, v duchu hesla čím zdravější, tím protivnější. Naštěstí od tehdy jsme přešli mílovými kroky k dnešním barevným, voňavým, účinným, krásné zabaleným organickým a zdravým produktům s přidanou hodnotou. Ta spočívá v tom, že organická certifikovaná kosmetika využívá vysoce kvalitní suroviny od dodavatelů z ekologického zemědělství, vznikající odpad při jejich výrobě nemá negativní dopad na životní prostředí, a navíc, tyto produkty nesmí být testovány na zvířatech. “Dnes už najdeme produkty určené pro všechny typy pleti rozmanitých textur a vůní, které se dají míchat, kombinovat a vytvořit z nich na míru účinnou péči. Každá žena je jiná a krásná, proto by měla přistupovat i ke své pokožce individuálně,” vysvětluje Vivienne.

Například konopí pro svou novou CBD řadu získává Organická Apotéka ze Švýcarských Alp. Tato úžasná, léčivá rostlina vyrůstá v nejčistší přírodě, o které si můžete nechat zdát. Je zalévána vodou z tamních horských řek a potoků. Díky zdejším přírodním podmínkám dosahuje velmi vysoké organické kvality a můžeme ji klidně nazvat zeleným elixírem mládí.

Při výběru pečujících produktů o pokožku tedy vždy vybírejte dle složení, certifikace a dobře si přečtěte, zda máte v ruce produkt s označením tzv. přírodní nebo zda držíte opravdový produkt organický, tedy bio. Při nákupu na internetu vám může být inspirací Herbář Organické Apotéky, kde najdete popsané suroviny i aktivní látky. To vše na: www.havlikovaapoteka.cz.

-komerční sdělení-
foto: Havlíkova apotéka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *