Barvami roku jsou šedá a žlutá – kam s nimi v interiéru?

Také rok 2021 má své barvy. Barvy roku vyhlašuje již dvacet let Pantone Color Institut a ve výběru se odráží aktuální společenské dění a trendy. Výsledná barva v následujícím roce silně inspiruje a ovlivňuje módu a design. 

Barvy roku 2021 jsou hned dvě, a sice základní šedá a jasně žlutá. Snad tyto dvě barvy máte ráda, v obchodech, v e-shopech a také na sociálních sítích je totiž letošní rok hojně vídat. 

Šedá, pro mnohé barva nezáživná, nudná až depresivní. Designéři a návrháři jí přesto dávají mnoho prostoru. Zkuste to také. Je krásně kombinovatelná s neuvěřitelným množstvím barev, od bílé, přes růžovou, po zelenou. 

Jak použít šedou v interiéru?

V menších či v ne příliš dobře prosvětlených místnostech se doporučuje šedá spíše menší množství a neměla by být moc dominantní. Ve větších prostorech je možné se trochu odvázat a aplikovat ji na větší plochy. Šedou lze použít na podlahách, stěně i na nábytku. Pamatujte ale, že je potřeba ji vždy trochu rozbít, velice se k ní hodí bílá, ale i sytě barevné barvy jako je růžová či fialová. Skvělým parťákem bude k šedé druhá barva roku – jasně žlutá. 

Jak použít žlutou v interiéru? 

Žlutou barvu máme spojenou se sluncem a s květinami. Pro mnohé je to barva symbolizující teplo, naději, radost. A to je přesně to, co v době jako je ta dnešní potřebujeme. Pusťte si žlutou do domu. Spolu s ní pustíte do domu také chuť k aktivitě, kreativitu, ovšem pozor také chuť k jídlu. Žlutá může být stěna, polštářky, květináče, obrazy, hrnečky. Pokud nejste na žluté doplňky, dávejte si do vázy žluté květiny. Uvidíte, jak vás pohled na ně zahřeje.  Ale pozor, příliš mnoho žluté barvy může vyvolat špatnou náladu až úzkost. Vždy je nutné ji zkombinovat s neutrálními barvami, a ty by měly převažovat. 

 

Sandra Špačková
foto: ikea

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *