Jak si správně užít Vánoce?

Cesty zaváté bílým, třpytícím se sněhem. Okna a výlohy vyzdobené barevnými světýlky. Vůně cukroví a jehličí, která vás provází skoro na každém kroku. Znovu přišel čas Vánoc. Pro někoho nejkrásnější část roku, pro jiné noční můra.

Všichni jsme někdy strávili dlouhé hodiny vybíráním dárků spojené s proplétáním se přeplněnými obchody. A to všechno jen proto, aby náš dárek zaujal doživotní pozici na zaprášené poličce nebo v uzavřené skříni. Další hodiny zabrala výzdoba každého koutu domu a ve zbytku času na nás čekaly přípravy hromady cukroví a jiného jídla.

Ve většině domácností Vánoce v současnosti ztratily původní podstatu a staly se nekonečnou honbou za dárky doprovázenou vysokým účtem za elektřinu.

Jak by tedy měly Vánoce vypadat?

Každý může mít o ideálních vánočních svátcích jiné představy. Někdo by je nejraději trávil s rodinou nebo přáteli, jiný zase sám. Podstatné ale je, že by vánoční svátky měli být plné pohody a odpočinku, ať už je trávíte s kýmkoliv a kdekoliv. Neměly by se točit jen kolem drahých dárků, jak je tomu nyní zvykem, jako spíš kolem kvalitně stráveného času.

Nebojte se oprášit vánoční tradice.

Říká vám něco lití olova, rozkrajování jablka nebo pouštění lodiček? Zkuste zavzpomínat na dětství a tradice, které jste dřív dodržovali. Znovuzavedení starých tradic vám poskytne prostor pro společné trávení času s vašimi blízkými. Pokud se vám však ty staré nezamlouvají, porozhlédněte se ve světě nebo si vymyslete nové, vlastní, lepší.

A co s dárky?

Přestože je na ně dnes kladen až moc velký důraz, Vánoce bez dárků by přece jen nebyly Vánoce. Zkuste se opravdu zamyslet nad tím, co mají vaši přátelé a rodina nejradši, co by jim mohlo udělat radost. Oblíbená kniha? Poukázka do obchodu? Společná trička pro kamarádky? Vstupenka na koncert nebo výstavu? Možnosti jsou neomezené.

Pokud však chcete vás dárek pozdvihnout na ještě vyšší úroveň, můžete se podílet přímo na procesu jeho výroby. Využijte při tom svých skrytých talentů a vrhněte se do šití, pečení, nebo si navrhněte tričko s vlastním potiskem.

Tak šťastné a veselé!

I při vší snaze se nejspíš všem frontám a strkanicím nevyhnete. Stejně tak vám nikdo nezaručí, že vámi pečlivě vybraný, originální dárek, sklidí úspěch, který si zaslouží. Nenechte se tedy strhnout vánočním šílenstvím a dejte šanci té pravé vánoční atmosféře!

-ks-
Autor článku: Kateřina Tondlová
Zdroj foto: Dall-e 3

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *