Královna podzimní kuchyně i aranžmá – Už jste z ní ochutnali polévku?

Dýně, ale také tykev, nebo turek – tak se této rostlině říká. Spolu s melouny, cuketami či okurkami patří do čeledi tykvovitých. Jde o jednu z nejstarších kulturních plodin vůbec.

Plná zdraví prospěšných látek

Dýni tvoří z 90 % voda a vláknina a má jen malý obsah cukru. Obsahuje mnoho zdravých látek – hořčík, draslík, sodík a další. Semínka jsou bohatá na zinek. Je bohatá na provitaminy vitaminu A, které jsou příčinou jejího oranžového zbarvení. 

Dýně působí močopudně a podporuje vylučování toxinů, čímž ulevuje při chorobách ledvin, snižuje hladinu tuků a cholesterolu v krvi, pozitivně působí na imunitní systém. Zkrátka ideální (nejen) podzimní potravina. 

Hokkaido, máslová, muškátová nebo špagetová – jak je od sebe poznat?

Existuje desítky druhů dýní. Nejznámější jsou druhy Hokkaido, máslová, muškátová a špagetová. 

Dýně Hokkaido je patrně nejvhodnějším druhem na vaření.  Má nejvyšší nutriční hodnotu, obsahuje hodně vitamínů, je velmi chutný a dobře se s ním pracuje. Hokkaido se jako jediný druh neloupe a používá se i se slupkou, její slupka teplem změkne.

Máslová dýně tvarem připomíná hrušku a mívá vybledlou barvu. Dužina má o to výraznější barvu, a ze všech dýní i nejvýraznější chuť. Při tepelném zpracování získává máslovo oříškovou chuť.

Muškátová dýně mívá kolem šesti kilogramů a vydá i na deset jídel. Tvarem může připomínat bábovku. Její slupka může být zbarvená od zelené, po oranžově hnědou, dužina je ale oranžová. 

Špagetová dýně je žlutá a má oválný a protáhlý tvar. Říká se jí podle špagetových vláken, do kterých se dužina po tepelném zpracování rozpadne. Její dužina není tolik sladká jako u jiných druhů. Lze ji používat namísto špaget. Chutná výborně s rajčatovou omáčkou a sýrem. 

Recept na jednoduchou dýňovou polévku 

Dýňová polévka – buďto ji milujete nebo nesnášíte. Je to s ní jako se svíčkovou, co domácnost, to jiný recept, přes který nejede vlak. Někdo do ní dává cibuli, někdo lanýžový olej, další tvrdí že bez smetany ani ránu. Pokud ještě nevíte, jak na tom s ní jste, zkuste si ji uvařit třeba podle tohoto receptu. 

Pro 4 osoby:

dužina z dýně hokkaido
1 jablko
2 lžíce másla
2 cibule
2 stroužky česneku
muškátový oříšek
1/2 lžíce kari koření
1 l vývaru
150 – 200 ml smetany
citrónová kůra, mletá skořice, cukr – nemusí být

Dýni oloupeme, vydlabeme a nakrájíme na kostičky. S jablky provedeme totéž. Rozpustíme máslo, přidáme cibuli, česnek, špetku muškátového oříšku a spolu s kari kořením osmahneme. Přidáme dýni, jablko a opečeme. Zalijeme vývarem, osolíme a vaříme na mírném ohni do změknutí, asi 20 minut. Rozmixujeme, případně propasírujeme a zjemníme smetanou. Přivedeme k varu, krátce povaříme, stačí 3 minuty a dochutíme solí, citrónovou kůrou a případně skořicí a cukrem.

Dýně – královna podzimního aranžmá

Dýně nemusí skočit jen v kuchyni. Je velmi přitažlivá na pohled. Zdaleka nemusí být jen oranžová, ale třeba také žlutá, zelená nebo může hrát všemi barvami. Dýně mohou krásně osvěžit náš interiér. Můžeme je po vzoru amerického halloweenu vydlabat do tvaru hlavy, vložit do ní svíčku a vítat tak návštěvy u dveří. Velmi jim to sluší s chryzantémami. Když je naranžují k sobě, rozjasní i ten nejtemnější kout chodby či zahrady. Okrasné dýně jsou k dostání v nejrůznějších barvách a tvarech, díky čemuž se hodí do podzimních truhlíků. Zkuste je zkombinovat s vřesovcem, drátovcem. Dekoraci můžete zjemnit třeba šípky. 

Veronika Effenbergerová
foto: foodiesfeed.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *