Dárek za porod – proč ještě u nás není samozřejmostí?

Narození dítěte je velmi emotivní zážitek a jistě se shodneme, že dítě je ten největší dar, jaký rodiče mohou dostat. Přesto ale pozornost od muže k narození dítěte ženu velmi potěší. Proč u nás tato tradice zatím příliš nezakořenila a co ženám udělá největší radost? 

Proč u nás není dárek za porod samozřejmostí?

Zatímco v anglicky mluvících zemích je takzvaný push gift takřka samozřejmostí, u nás je dárek za porod spíše ojedinělý. Někteří historikové tvrdí, že je to proto, že vznik této tradice souvisí s větší emancipací žen v těchto zemích. Jinými slovy, ženy s muži komunikují a umí vyslovit svá přání a názory nahlas. Dnešní muži již dobře vědí, že těhotenství a porod jsou velkou psychickou a fyzickou zátěží a chtějí za to ženy odměnit. 

Možná se ale blýská na lepší časy. Naše babičky dárky za porod nedostávaly, ale už u našich maminek to bylo jinak, jak potvrzuje čtenářka Žaneta: „Za mě moje maminka dostala zlatý náramek a za sestru dostala zlatý prstýnek. Táta navíc nebyl ani u jednoho porodu, a po příjezdu domů na ni doma čekala obrovská kytice.”

Dárky za porod jsou navíc čím dál více propagovány v médiích, například jako v případě zpěvačky Mariah Carey. Ta po porodu dvojčat dostala od svého manžela Nicka Cannona náhrdelník s diamanty a safíry. Porodu i dětem Mariah se média velmi detailně věnovala a Nick se tak jistě stal pro mnohé tatínky velkou inspirací…

Jaký dárek za porod si přát? 

Říká se, že za holku náušnice, za kluka prstýnek. Výběr je ale samozřejmě na vás, respektive na tatínkovi. Některé ženy si přejí věci denní potřeby jako kávovar, telefon, jiné dají přednost třeba kabelce. Než ale své přání vyslovíte nahlas, promyslete to. Nebude vás mrzet, až kávovar přestane fungovat? Není lepší přát si něco nadčasového? Něco, co vytáhnete i po dvaceti třiceti / letech a vzpomenete si, že toto je dárek od vašeho muže za narození dítěte? 

Proč si vlastně vůbec něco přát? 

Dárek může být po letech hezkou připomínkou a zároveň pomocníkem v těžších chvílích. „Šestinedělí pro mě bylo tím nejnáročnějším obdobím v životě. Syn byl hodně uplakaný, já vyčerpaná, rozbolavěná a dny byly tak dlouhé, že čas, než se manžel vrátil z práce, byl nekonečný a já si pořád připadala sama. Několikrát mi v záchvatech lítosti pomohlo, že jsem se podívala na nový prstýnek od muže a uvědomila jsem si, že na to vlastně sama nejsem. Vím, jak iracionálně to s odtupem času zní, ale vysvětlujte to šestinedělce,” směje se Žaneta a dodává: “Dodnes mi prstýnek připomíná manželovu lásku.”

Jak to vidíte vy? Udělal by vám dárek za porod od partnera radost? A co byste si přála?

Sandra Špačková
foto: unsplash

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *