Děti na svatbě – jak říct hostům, že děti na svatbě nechcete?

Děti na svatbě – pro někoho samozřejmost, pro jiné velmi ožehavé téma. Pro nevěsty s dětmi toto pochopitelně není vůbec k diskuzi. Nerodiče ale možná váhají. A právě váhajícím je určen tento článek.

Děti jsou spontánní, bezprizorní, emotivní a s jejich nevypočitatelností je třeba počítat. Mohou na sebe strhnout pozornost při obřadu i na hostině. Na druhou stranu se mohou postrat o vtipné okamžiky, na které se bude léta vzpomínat. 

Důvodů, proč nemít na svatbě dětí je spousta. O pár z nich se s nám podělili i ti, kteří se rozhodli toto rozhodnutí učinit.

Jakmile jsou rodiče s dětmi, chovají se jinak, než když jsou bez nich. Jsou ve střehu, nejsou tolik uvolnění. Navíc si člověk musí dávat pozor na to, co říká. Hosty jsme pozvali proto, aby se s námi pobavili a užili si veselý bezstarostný den, volba tak byla jasná – bez dětí,” napsala k tématu redakční kolegyně Sandra. 

Když mám v blízkosti děti, strhávají mou veškerou pozornost. Mám tendenci věnovat jim všechen čas, a proto pro mne bylo jasné, že chci-li si svou svatbu užít a prožít sama za sebe, děti tam být nemohou,” říká paní Veronika. 

Zcela jiný důvod pro bezdětnou svatbu měl i pan Michal: „S manželkou jsme se před svatbou dozvěděli, že děti mít nemůžeme. Manželce to bylo velmi líto a pohled na malé děti ji vždycky rozlítostnil. Svatbu jsme tak udělali 18+. Uspořádali jsme ji až v pozdní odpoledne, a všem se podařilo zajistit hlídání. Jestli někdo něco namítal, k nám se to nedostalo a svatbu jsme si skvěle užili. 

Jak to říct hostům? 

Nedělejte z toho vědu. Svatba je vaše a nikoho jiného a tak to berte. Hostům je ale třeba to sdělit. Budete-li mít svatební web, rozhodně tam tuto informaci napište i s krátkým vysvětlením. V rámci zachování dobrých vztahů tento požadavek ale s přáteli a rodinou vykomunikujte také napřímo. 

Vezměte v potaz, že pro některé toto nebude přijatelné a na svatbu nebudou chtít přijít. „Děti na obřadu nám s manželem nevadily. Hostinu jsme ale měli v úzkém kruhu a děti u stolu jsme si nepřáli. Svědkova manželka se přes to nepřenesla, a tak nepřišla ani na obřad a neviděli jsme se ještě dlouho po svatbě. Rozhodnutí ale stejně nelituji,” říká paní Lucie. 

Děti ano, ale…

Říkáte si, že děti na svatbě přece jen chcete, ale rádi byste o nich příliš nevěděli? Zařiďte si na svatbě dětský koutek, včetně profesionálního hlídání. Existují služby, které nabízejí kompletní balíček – obstarají vše potřebné pro hlídání dětí od rána do večera. 

A jaký je Váš názor? Děti na svatbě ano či ne? Podělte se ostatními čtenáři v komentářích. 

-VE-
foto: Joergen Haeland / unsplash

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *