Dovolená mezi mateřskou a rodičovskou je výhodnější

Domníváte se, že z mateřské dovolené musíte přejít rovnou na rodičovskou dovolenou a že jiná možnost není? Omyl, který vás může stát peníze. Pokud matka před nástupem na mateřskou dovolenou nevyčerpala všechnu řádnou dovolenou, má nárok vybrat si ji právě mezi mateřskou a rodičovskou, a je to finančně výhodnější. 

Rozdíl mezi mateřskou a rodičovskou

Mnoho lidí tápe, jaký je vlastně rozdíl mezi mateřskou a rodičovskou dovolenou. Mateřská dovolená trvá při narození jednoho dítěte 28 týdnů a při narození dvou a více dětí 37 týdnů. Zpravidla se na ni nastupuje 6 týdnů před porodem, v některých případech začátkem 8 týdne před plánovaným porodem. V případě, že matka nastoupí blíže k porodu, jsou dvě možnosti. Buďto si ji po porodu vyčerpá do plné výše, anebo jí zbude 22, popřípadě 31 týdnů. Do plné výše si ji může vyčerpat, v případě, že se dítě narodí předčasně, druhý případ nastává z ostatních jiných příčin. 

O rodičovskou dovolenou si může matka dítěte říct kdykoli po uplynutí mateřské. Délku si určuje sama. Na rodičovskou mají nárok také otcové, a to kdykoli od narození dítěte do třetích narozenin dětí. Není možné, aby na jedno dítě čerpali rodičovskou oba rodiče. 

Otcovská dovolená není totéž co rodičovská. Otcovská je v podstatě jen peněžitá dávka vyplácená z nemocenského pojištění. 

Jak po dobu mateřské, tak po dobu rodičovské zůstáváte zaměstnanci. Mateřská se však bere jako výkon práce. Stejně tak se bere část rodičovské otce. Definice této části zákona zní takto: „Doba po kterou zaměstnanec čerpá rodičovskou dovolenou do doby, po kterou je zaměstnankyně oprávněna čerpat mateřskou dovolenou“. Tato slova lze laicky přeložit jako „ty dny, kdy by byl na mateřské, kdyby nebyl otcem, ale matkou“. 

Proč je výhodné čerpat řádnou dovolenou v mezidobí

Rodičovská matek a zbytek rodičovské otců se již neposuzují jako výkon práce. Je to absence, kvůli které se krátí dovolená za kalendářní rok. 

A to je právě ten důvod, proč se vyplatí vyčerpat si řádnou dovolenou na zotavenou mezi mateřskou a rodičovskou a nikoli až po ní. Dovolená se totiž krátí za prvních sto zameškaných pracovních dnů o jednu dvanáctinu a za každých dalších 21 takto zameškaných pracovních dnů rovněž o jednu dvanáctinu. Dovolenou, kterou si vyčerpáte před nástupem na rodičovskou dovolenou, vám kvůli budoucím absencím nemůže být zkrácena a je to finančně vhodnější. 

Sandra Špačková
foto: pixabay.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *