Králová (Raiffeisenbank): Existují čísla, která přímo nesouvisí s ekonomickou kondicí banky?

547 – číslo, které přímo nesouvisí s ekonomickou kondicí banky, výsledky divizí ani s našimi produkty. A přesto je pro banku důležité a do výše uvedených oblastí se prolíná. Jde totiž o počet rodičů, kteří jsou aktuálně zaměstnaní v Raiffce a současně pečují o své potomky na mateřské či rodičovské dovolené.

Dobře, a co to znamená, ptají se mě často manažeři, kterým toto číslo připomínáme. Ve chvíli, kdy doplníme, že se jedná o 17 % všech našich zaměstnanců, a ještě před dvěma lety se téměř dvě třetiny z nich již do Raiffky po mateřské pauze nevrátili, vzbudí tato fakta nejedno zdvižené obočí,” vysvětluje Tereza Králová, Diversity, people & culture manažerka Raiffeisenbank. 

Za poslední dva roky se ale situace mění. Návratnost rodičů je už nadpoloviční a výrazný skok kupředu se podařil i v celkovém přístupu k jejich zapojení během toho, co patří k takzvaně “neaktivním” zaměstnancům. “Od neaktivních k aktivním, to bylo zadání, které jsme měli za cíl v uplynulém roce. Začali jsme všechny rodiče zvát na společná setkání, která probíhají online i živě a jejichž součástí je dávka novinek od hostů z byznysu a na kterých se často vídáme nejen s kolegy a kolegyněmi, ale i našimi dětmi. Odezva byla úžasná,” říká Tereza s tím, že pro mnoho rodičů se jednalo o první “živý” kontakt s bankou po letech a několik z nich setkání nakoplo k dřívějšímu návratu na zkrácený úvazek. 

“Když jsme před dvěma lety zakládali facebookovou komunitu Tátové a mámy s námi, nevěděli jsme, zda bude mít někdo o informace z banky během péče o malé děti vůbec zájem. Dnes spolu přes tuto skupinu sdílíme právě možnosti zapojení formou brigády nebo zkrácených úvazků během mateřské či rodičovské a taky novinky v benefitech, které maminky a tatínkové využívají a odpovídáme na dotazy, které přes skupinu do banky směřují,” doplňuje Tereza. Veškeré praktické informace a aktuální kontakty, včetně nejčastějších dotazů a odpovědí jsou k nalezení také na nově spuštěném webovém portálu pro rodiče. 

Podstatné také je, aby možnosti flexibilních úvazků a návraty rodičů podporovali naši lídři, a proto v Raiffce  s některými z nich natočili videa, kde sdílí své zkušenosti a výhody toho, když se takové návraty daří. Zároveň se snaží rodiče i jejich vedoucí motivovat, aby spolu stále udržovali kontakt a vídali se na týmových obědech, snídaních nebo dalších bankovních akcích. “Pro letošní rok bychom rádi aktivity Tátové a mámy s námi rozšířili o nabídku vzdělávání, které bude rodičům ušité na míru a které by jim mohlo dále usnadnit návrat do práce,” prozrazuje Tereza Králová.

Sama jsem nyní na rodičovské s devítiměsíční dcerkou a i za tuto relativně krátkou dobu vím, jak rychle člověku v dnešní době “ujíždí vlak”. Setkání, přístupnost informací, příležitost vidět známé tváře i možnost být s bankou pracovně ve spojení, to všechno jsou pro mne věci, kterých si extrémně cením, zejména v době, kdy je pro mnoho rodičů velmi snadné upadnout do sociální izolace,” tvrdí Tereza a dodává: “s Raiffkou spolupracuji již od nástupu na mateřskou formou malého úvazku, který mi umožňuje zůstávat v centru dění, udržovat si know-how a také kontakty v oboru, ale je velice flexibilní, abych se mohla věnovat miminku. Že to je někdy i přesto velice náročné ví určitě každý rodič, který se snažil skloubit péči o malé dítě s čímkoliv dalším. S mojí šéfovou se ale o situaci bavíme a plánujeme, kdy bude ideální čas na další změnu, novou agendu či vyšší úvazek. Vzhledem k firemní školce a flexibilním pracovním hodinám je všechno podstatně jednodušší a otevírají se tak možnosti, o kterých si například předchozí generace zpravidla mohly nechat zdát. Jsem za to vděčná a věřím, že je před námi ještě dlouhá cesta, která umožní mnoha dalším ženám, které o to mají zájem, aby pro ně mateřská nebyla stopkou ani brzdou v jejich dalších (nejen pracovních) plánech.”

Pokud se Vám program pro rodiče zalíbil a chcete se dále inspirovat osobnostmi z Raiffeisenbank, neměli byste chybět na 13. ročníku Equal Pay Day, který od roku 2010 pořádá veřejně prospěšná organizace Business & Professional Women CR. Na páteční konferenci vystoupí hlavní ekonomka Helena Horská a u kulatých stolů budete moci probrat téma s mentorkou Terezou Ondrouškovou nebo Barbarou Tutass online. 

-ks-

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *