Práce přes agenturu – co byste měla vědět, než podepíšete smlouvu

Práce přes pracovní agenturu s sebou nese výhody, ale může nést i svá úskalí. Vše, co byste měla vědět, než s agenturou podepíšete smlouvu, najdete na následujících řádcích. 

Než vůbec do agentury půjdete, je dobré ověřit si, zda má povolení Ministerstva práce a sociálních věcí. Pokud nemá, ruce pryč. O solidnosti může také vypovědět členství agentury v Asociaci pracovních agentur a Asociaci poskytovatelů personálních služeb. Členství v nich totiž zavazuje k etickému kodexu a v případě špatných zkušeností se na tyto agentury můžete obrátit. 

Jakmile podepíšete s pracovní agenturou smlouvu, stáváte se jejím zaměstnancem a agentura za vás musí odvádět zdravotní a sociální pojištění. Agentura s vámi může podepsat pouze klasickou pracovní smlouvu, anebo dohodu o pracovní činnosti. Za žádných okolností vám nesmí nabídnout dohodu o provedení práce. 

Jakmile pro vás agentura najde práci, měla by vám dát také pokyn k dočasnému výkonu práce.

Doba výkonu zaměstnání nesmí v jedné firmě přesáhnout dvanáct po sobě jdoucích kalendářních měsíců. Existují však dvě výjimky, a sice když o prodloužení požádáte, anebo když jste náhradníkem za kmenového zaměstnance firmy na mateřské či rodičovské dovolené. 

Agenturní zaměstnaci podle zákona nesmí mít horší mzdové a pracovní podmínky než podmínky srovnatelného zaměstnance firmy. Srovnatelný zaměstnanec je ten s obdobně dlouhou praxí a kvalifikací, který vykonává stejně složitou a namáhavou práci se stejnou zodpovědností a rozsahem prací. Znamená to, že agenturní zaměstananec musí dostávat stejnou základní mzdu včetně bonusů, prémií a příplatky jako tento zaměstnanec. 

Agenturní zaměstnanci však již nedosáhnou na firemní benefity jako jsou připojištění, spoření či různé příspěvky (doprava, bydlení…). 

Máte-li v zaměstnání pocit, že nemáte stejné podmínky, na které máte nárok, určitě se ozvěte. Vaše první kroky by v tomto případě měly vést do agentury, která musí vaše práva hájit a zajistit vám rovné podmínky. Pokud u agentury nepochodíte, obrátit byste se měli na inspektorát práce. 

-MM-
foto: pixabay.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *