Poprvé na tábor? Jak na něj dítě připravit?

První tábor – zkouška pro děti i rodiče aneb hra kdo s koho. Jak připravit dítě na tábor, aby se těšilo a aby vám nevolalo po dvou dnech ubrečené domů, že už chce domů? 

Vybírejte spolu

Tábor vybrejte spolu. Každý tábor je jinak zaměřený. Dnes jsou nepřeberné možnosti tábory jsou zaměřeny na počítačové hry, sociální sítě, koně, LARP a dalo by se pokračovat do nekonečna. Pokud není tábor konkrétně zaměřen, zajímejte se předem, jak zní celotáborové téma a dopřejte dítěti možnost výběru, byť by to znamenalo, že pojede dál od domova. V neposlední řadě pečlivě zvažte, zda vaše dítě zvládne třítýdenní pobyt, anebo zda pro něj bude jeden týden ažaž. 

Spaní na zkoušku 

Pokud dítě není zvyklé spávat čas od času mimo domov, napravte to. Nechte jej přespat u příbuzných i u kamaráda. A pokud je na táboře spaní ve stanech nebo chatkách, obětujte jeden víkend a vyzkoušejte si alespoň jednu noc v podobných podmínkách společně. Dítě se tak připraví na dané prostředí, ale i na tajemné zvuky s tím spojené. 

Vyprávění 

Vyprávějte dítěti, jak to na táborech chodí. Jak asi vypadá denní režim, co tam může zažít a vyzdvihujte, co by se mu mohlo líbit. Podělte se se svými zážitky. Naučte jej nějakou hru, vtip, píseň zkrátka cokoli, na co vy sama ráda vzpomínáte a co se může na táboře hodit. 

Kupte pohledy 

Vybavte dítě pohledy, dopisy, obálkami, známkami a psacími potřebami. Samozřejmě je možné, že se s táborem vypraví někam, kde bude moct pohled koupit, ale dítě bude klidnější, když bude vědět, že vám může napsat kdykoli. 

Tip: Pošlete dopis ještě před tím, než dítě odjede, tak aby jej dostalo co nejdříve. Pro citlivé děti je velmi smutné, když se předává pošta a ono žádný vzkaz nedostává. 

Nové hry, noví kamarádi 

Pro malé dítě a táborového nováčka je dobré, když má na táboře sourozence nebo kamaráda. Samozřejmě ho ale nalákejte na nové kamarády, se kterými si po návratu může třeba psát

Oblíbená hračka 

Zabalit dítěti s sebou nejoblíbenější hračku sice je rizikové a hrozí, že ji domů zpátky nedoveze, ale přesto mu ji s sebou zabalte. Mít se k čemu o odpoledním klidu nebo v noci přitulit, bude určitě potřebovat.

Přehled o dnech 

Zabalte dítěti s sebou tolik bonbónů, kolik dní bude tábor trvat. Když každý den jeden sní, uvidí, jak to ubíhá a bude vědět, za jak dlouho pojede domů.

Motivace 

Motivujte dítě tak, že když vydrží celý tábor, bude na něj v pokojíčku čekat nějaká novinka. To může být nová výmalba, tapeta, postel nebo i nějaká maličkost. Zkrátka něco, po čem dítě touží nebo o čem už dlouho mluvíte, že nastane. 

 

Sandra Špačková
foto: pixabay.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *