Jak vybírat boty na podpatku, abychom si neničily nohy?

Podpatky nosíme v zimě v létě. Prodlužují nohy, lichotí postavě a outfitu, nutí nás se narovnat a zvyšují sebevědomí. Samé superlativy chtělo by se říct, ale… Pokud boty s podpatky nosíme špatně, mohou způsobit nemalé zdravotní potíže. Jak správně vybírat boty s podpatky, abychom si při jejich nošení alespoň trochu ulevily? 

Správná velikost je základ

Některé z nás mají tendence kupovat menší boty než ve skutečnosti potřebujeme. „Vždyť je to poslední pár. Přece je tam za ty peníze nenechám…” Pak chodíme s otlaky, puchýři, chodidla oblepujeme náplastmi a následně několik dní trpíme i při chůzi na boso. Správná velikost je základ. Pokud nám přijde, že by boty mohly časem trochu povolit, pomohou nám vložky do bot. 

Když už boty s podpatky, tak z kvalitního materiálu

Nejvhodnějším materiálem je pravá kůže. Důvod je prostý. Dokáže se přizpůsobit chodidlům a noha v ní může dýchat. Všechny ostatní materiály jako je syntetika či umělá hmota nedoporučujeme. A když už tak jen na chvíli a ideálně jen tehdy, když víme, že v botičkách nebudeme stát, ale spíše jen sedět. Totéž platí u vnitřku bot. Ani podšívka ani stélka by neměly být ze syntetiky, ale jedině z kůže. Orientujte se podle symbolů, které musí být v/na botě. 

Naprosto nezbytný je měkký a pohodlný materiál u páskové obuvi. Pásky jak na nártu, tak na patě nesmí nikde dřít.

Jaká výška podpatku?

Každá snese jinou výšku podpatku a je nutné ji vybírat individuálně. Platí však jednoduché pravidlo: Pokud nás obuté boty nutí pokrčit nohy v kolenou, je podpatek moc vysoký. 

Nepodceňujte výšku podpatku

Také platí, že čím tenčí je podrážka ve špičce, tím dřív nám začne bolet přední část chodidla. Pohodlnost lze vylepšit vložením silikonového polštářku či kožené půlstélky, ale v tom případě pozor na dostatek prostoru v botě. Dbát musíme také na správnou šířku a délku špičky. Prsty se v ní nesmí krčit, nesmí trčet z boty ven a nesmí ani tlačit. V opačném případě hrozí zarostlé nehty, puchýře, mozoly či křivé prsty. 

A co vy? Nosíte ráda podpatky? Podle čeho je vybíráte?

Sandra Špačková
foto: pixabay.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *