Víte, že moped může být i elektrický? 

Mopedy jsou kombinací bicyklu a motocyklu. Nyní se představují také v elektrické verzi. Jaké má takové provedení výhody?

S elektrickým skútrem můžete jezdit ekonomicky

Slovo moped pochází ze spojení slov „motor s pedály“. Charakterizováno je coby jednostopé motorové vozidlo určené pro jednu osobu a na krátké vzdálenosti s nízkým objemem motoru do 50 cm³. Jde tak o jakéhosi „předskokana“ motocyklu.

Mopedy jsou tak ideálním dopravním prostředkem na různé cesty. Vydat se s nimi můžete na chalupu nebo pro menší nákupy. Hodí se i jako dopravní prostředky do města. Využijete je dokonce i na pravidelné cesty do práce.

Řada pamětníků si zřejmě bude pamatovat například legendární moped značky Babetta, produkovaný v podnicích ZVL na Slovensku. Hoši na venkově se na těchto „vozítkách“ učili jezdit, nejedna babička zase pravidelně vyrážela na Babettě na nákupy.  

Ze současného motoristického světa tato svébytná kategorie zcela nezmizela. Pouze se proměnila tak, aby odpovídala požadavkům na současnou dopravu.

V současné době proto vládnou tuzemskému trhu především elektrické skútry. Jde o kategorii vozidel odpovídající někdejším malým mopedům, některými s jistou nadsázkou také označovanou jako „nedospělé“ kolo.

Jedná se o konstrukčně jednoduchý stroj, opatřený elektromotorem a bateriemi, nejčastěji gelovými či lithium-iontovým. Nemusíte u něj nicméně měnit olej, vzduchový filtr či svíčku. 

Ideální je tak podobný dopravní prostředek hlavně pro dámy, jimž mohou být technické detaily do velké míry cizí. Jednoznačně se nemusíte bát, že poněkud skromnou péčí svůj elektrický moped zničíte.

Stylový a spolehlivý dopravní prostředek do města i na ven

Elektroskútr nedisponuje ani variátorem, u kterého se opotřebovává řemen. To rovněž snižuje provozní náklady. Tato moderní varianta mopedu je stejně tak po provozní stránce velmi levná, 100 km provozu vyjde na zhruba 15 Kč, ale také ekologická.

Zároveň zůstává sympaticky svižná. Snadno se svým elektrickým skútrem můžete prokličkovat přeplněným městem a ve srovnání s autem, které musí jedině stát v zácpě, je tak tento způsob dopravy mnohem rychlejší a současně o nic méně pohodlný.

Stále je pro tyto stroje typická značná variabilita. Jednotlivé modely bez problémů zdolají kromě hladkého asfaltu i náročnější polní cestu. Na elektrický skútr se dodává i nosič, na který je možné připevnit úložný box.

Maximální nosnost činí až 150 kg. Elektrický skútr tak bez problémů „pobere“ vás i vaše zavazadla. Mopedy s vyšší nosností jsou zároveň dimenzovány i jako dopravní prostředky určené až pro dva jezdce zároveň. 

Kromě toho je elektrický moped i zajímavý z hlediska designového zpracování. Mnohé z nich nabídnou i dynamicky vyhlížející sportovní design a pestré barevné provedení. Jde tak o vysoce stylový dopravní prostředek, s nímž si ve městě rozhodně neudělá ostudu žádná dáma. Kompletní nabídku e-mopedů od českého výrobce najdete na – Motoe.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *