Jak by měla vypadat svačina do školy 

Ach ty svačiny. Dnes rohlík se šunkou, zítra chleba se sýrem, pozítří rohlík s máslem a jablkem a dál? Také každý den přemýšlíte, co dítěti dát do aktovky na svačinu? Svačina by měla tak akorát zasytit, aby dítě nemělo hlad, ale aby se nepřejedlo, aby dodala energii a aby chutnala a neskončila v koši. Jak na to?

Životní styl dětí a dospělých už se dnes ale moc neliší. A nemusíme tak dělat rozdíl v obsahu svačiny, ale pouze v množství. Klidně tak můžeme připravovat svačinu zároveň pro rodiče i děti. 

Správná svačina by měla obsahovat bílkovinu, proto je ke svačině vhodná kvalitní šunka, tvaroh a pomazánky z něj, nízkotučný sýr, ale třeba i čočkový salát. Kromě bílkoviny by svačina měla obsahovat i vlákninu. Tu lze získat z ovoce a zeleniny. Ty by měly tvořit velkou část svačiny. S ovocem to bývá snazší a pokud vaše dítě odmítá zeleninu, schovávejte ji do pomazánek, salátů nebo ji zapékejte do pečiva. Třeba cuketové muffiny ocení i její malí odpůrci.

Co když děti trvají na sladkém?

I když chceme našim ratolestem dopřát, sladkosti je dobré jim vůbec nedávat. Když jim totiž dáme sladkost a k tomu třeba chléb s lučinou, snědí děti sladkost a na zbytek svačiny mnohdy ani nedojde. Energeticky je to zasytí, ale mozku ani svalům to neposkytne kvalitní živiny.

Jakmile si navyknou na sladké, normální stravu již mnohdy nechtějí. Stejně tak pak odmítají ovoce, protože jim nepřijde dostečně sladké. 

Když už sladké ke svačině, vhodnější je domácí bábovka, nebo buchta. Oblíbené určitě budou i rýžové lívance nebo cookies s celozrnné mouky se sušeným ovocem. Sladkou svačinku můžete doplnit o jogurt. Ten by měl být ideálně bílý. Pokud už je slazený, dbejte na to čím je dochucený a vyvarujte se umělým sladidlům. 

Tip: Jak odnaučit děti mlsat?

Prvňák není osmák

Zapomínat bychom neměli také na to, že malé děti by měly dostávat jinou svačinku než ty starší. Zatímco dětem na prvním stupni můžeme dávat svačinu i tučnější, protože jsou ještě ve fázi růstu, těm starším v pubertě je dobré svačiny naopak odtučnit. Ale pozor v žádném případě by děti ani puberťáci neměli neměli držet dietu. Pokud sportují, měly by dostávat o trochu větší množství tuků.

Pitný režim až na prvním místě

U svačiny bychom neměli zapomínat na pití. Vhodný pitný režim je totiž neméně důležitý. Naučte děti pít čistou vodu. Výhodou čisté je, že mohou do školy donést pouze lehkou prázdnou lahev a naplnit ji až ve škole. Pokud vaše děti využadují slazené nápoje nebo ledový čaj, připravujte ji je doma a zkuste postupně snižovat cukr a dochucovat třeba ovocem. Je dobré dítě nenavyknout na slazené a sycené nápoje. Úplně vyvarovat by se děti měly kofeinovým a energetickým nápojům. Vysvětlete jim, jak mohou být škodlivé. 

Tip na dvoutýdenní jídelníček: 

Ovocné smoothie s domácí sušenkou
Celozrnný rohlík s lučnou, pažitkou a šunkou
Zeleninová placka s dipem z hořčice a medu 
Domácí muffin s jogurtem 
Sendvič s tuňákovou pomazánkou a salátem 
Šneci z litového těsta plněné šunkou, sýrem a rajčaty
Tuňákové muffiny
Barevné špízy z ovoce s mléčným produktem
Brokolicové palačinky se sýrem 
Celozrnný chléb s pomázánkou z tvarohu 

A jak je to u vás? Kde berete inspiraci na svačinky? A co mají vaše děti ke svačině nejraději?

-VE-
foto: picjumbo.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *