Jak provádět samovyšetření prsu? A co při něm hledat?

Říjen je celosvětovým měsícem boje proti rakovině prsu. Smyslem pinktoberu, jak akce tomuto měsíci přezdívá, je informovat veřejnost o tomto onemocnění, kterým onemocní každá 8. – 12. žena a apelovat na ženy, aby nezanedbávaly prevenci onemocnění. 

V České republice ročně onemocní přibližně 7000 žen. Podle statistik organizace Mamma HELP u nás aktuálně žije 70000 pacientek. 

Většina žen, u nichž je nádor odhalen včas, má díky současným léčebným postupům šanci na úplné vyléčení.

Jednoznačná příčina nádorů prsu není známa. Základem primární prevence všech onkologických onemocnění je dodržování vhodné životosprávy, dostatek pohybu a vyhýbání se stresu. Mimo to je velice důležité samovyšetření prsu, tato činnost se stejně jako vyšetření mammografem řadí k sekundárním preventivním opatřením rakoviny prsu. Samovyšetření sice nemůže plnohodnotně  zastoupit vyšetření mammografem nebo ultrazvukem, ale může pomoct odhalit 

Neutěšujte se slovy, že vám se přece nic takového nemůže stát a každý měsíc věnujte pár minut samovyšetření prsu. Udělejte si z této činnosti pravidelnou rutinu podobně jako například provádíte manikúru. Pohmatové vyšetření by měly provádět i ženy těhotné, kojící či ty s implantátem. 

Jak na samovyšetření prsu? 

Samovyšetření se zpočátku můž zdát poměrně náročné, prs může někomu připadat plný hrbolků a propadlin. To je dáno tím, že mléčná žláza a tuková tkáň mají určitou strukturu.

Důležité je si osvojit cvik a naučit se znát svoje prsa a odlišit případné změny. 

Zvedněte jednu ruku za hlavu. Druhou rukou postupně vyšetřete celý prs. Při prohmatávání používejte ideálně bříška tří prstů (ukazováčku, prostředníčku a prsteníčku) Ty přiložte k prsu a pomalu dělejte krouživé pohyby. Postupujte po celém prsu, tak abyste nevynechala žádné místo. Používejte různý tlak, abyste se dostala ke všem tkáním. 

Součástí samovyšetření by mělo být i vyšetření podpaží, okolí klíční kosti a bradavky. Bradavku jemně stiskněte a pozorujte, zda z ní nevychází výtok. V podpaží prohmatejte lymfatické uzliny. Stejně tak prohmatejte i oblast kolem klíční kosti a nad hrudní kostí mezi prsy.

Na co si dát při samovyšetření prsu pozor?

  • bulku
  • vyklenutá nebo naopka vtažená místa 
  • zduření, šupinatění, svraštění prsu nebo bradavky
  • sekrece bradavky (výtok či krev) 
  • barevné změny 
  • zvětšení lymfatických uzlin pod klíční kostí či v podpaží 
  • bolest prsu či zvýšená teplota prsu

Pokud při samovyšetření naleznete jakýkoli neobvyklý nález, objednete se na vyšetření k lékaři. 

Veronika Effenbergerová, zdroj Mammahelp
foto: pixabay.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *