Co dělat, když dítě nechce chodit do školky? 

Jen málokterý rodič tohle nikdy nezažil. Zejména na začátku docházky provází loučení protáhlý obličej, smutné oči a křik, spousta křiku. Všichni v okolí radí, že to přejde. A ano, v naprosté většině případů to za čas přejde, jenže pak přijde krátká nemoc, prodloužený víkend nebo prázdniny a začíná to nanovo. 

Také zrovna procházíte tímto obdobím? Nebo se vaše dítě do školky teprve chystá a nevíte, jak jej na ni připravit? 

Naučte děti samostatnosti

Nejvíce pláčou nejmenší děti, zejména pak ty, které nejsou příliš zvyklé na kolektiv. Pokud je to jen trochu možné, snažte se děti začleňovat do kolektivu co nejdříve. Choďte na návštěvy, kde mají také děti, na hřiště, plavání, do kroužků… 

Učte děti samostatnosti. To, že si sami budou umět dojít na záchod, říct si o pití nebo se převléknout, začátky ve školce usnadní. Dítě totiž nebude ve stresu z toho že musí samo zvládnout něco, co za něj dosud dělala maminka a bude sebejistější. 

Začněte postupně

Ke snazšímu začátku může také pomalejší nástup, domluvte se ve školce, že zkusíte zpočátku chodit jen na chvíli. Na hodinku, pak na dvě, pak dopoledne a až za několik dní či týdnů i na spaní a odpoledne. Mnohé maminky potvrzují, že děti mají klidnější nástup ve třídách se smíšeným kolektivem. Starší děti ty mladší zaujmou a ty se pak snadněji adaptují. 

Naslouchejte

Odmítání chození do školky je sice normální, ale přesto před tím nezavírejte oči. Povídejte si s dětmi, proč se jim tam nechce. Určitě jejich názory a bolístky nezlehčujte a nezměšňujte. Trochu lstivě ale na ně jít můžete. Třeba tak, že bude vyprávět pohádky, kde hrdinové také chodili do školky nebo jim budete vykládat, jaké to bylo, když tam chodili táta s mámou. Pomoct v překonání strachu ze školky dětem může také oblíbená hračka a ujištění, že si pro něj včas přijdete.

Komunikujte s učiteli

Mnohdy se stává, že dítě křičí, jako by jej na nože brali, ale jakmile za sebou zavřete dveře, hned se zapojí mezi ostatní děti, jakoby se nic nestalo. Pokud se u vás ve školce najednou sešlo více dětí, které se tam netěší. Proberte s ostatními rodiči, na co si jejich děti stěžují. Třeba najdete společného jmenovatele.

Když nic nepomáhá

Velmi malá část děti, si na školku nezvykne ani po velmi dlouhé době a ranní příchod je traumatizující pro ně i pro rodiče. U takových dětí se mohou projevit psychosomatické potíže. Konzultujte s učiteli, jak se jim to jeví. 

Sandra Špačková
foto: pexels.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *