Co udržuje vztahy spokojené?

Užíváte si čerstvý vztah a toužíte, aby to byl konečně ten pravý a vydrželo vám to spolu navěky? Jak to, že se některé vztahy rozpadnou po několika týdnech nebo maximálně měsících, zatímco jiné jsou šťastné i po dlouhých letech? 

V čem tkví to kouzlo? 

V časopise Social Psychological Personality Science zabývajícím se sociální psychologií po výzkumech vyšlo, že i po deseti letech mohou být páry šťastné, a to za předpokladu, že se „drží” určitým vztahovým chováním. Jak tedy na spokojený dlouhodobý vztah? 

Začněte u sebe 

Začít je třeba u sebe i co se vztahu týče. Pokud v životě děláme, co nás baví, máme koníčky a zájmy, jsme spokojenější. A to je pro vztah velmi důležité. Když z nás vyzařuje spokojenost, projeví se to také ve vztahu. 

Když naopak budeme úzkostní, smutní a bez energie, dříve či později se to odrazí i ve vztahu. 

Zapálení pro věc 

S tím se pojí také další bod a sice dělat věci s vášní. Lidé, kteří dělají věci, pro které jsou nadšení a které je baví, přenáší tyto intenzivní pocity do svého milostného života. 

Myslete na sebe

Myslet na sebe je jedním z klíčových bodů dlouhodobého vztahu. Pokud na sebe během dnů, kdy jste bez sebe, nemyslíte, není to dobré. Samozřejmě to neznamená, že na sebe musíte myslet každých pět minut. Ale vzpomenout si na něj, když měl důležité jednání, by vás napadnout mělo. Také by mezi vámi mělo být pojítko v tom, že když něco zajímavého děláte nebo vidíte, měli byste cítit touhu  to sdílet s ním a hned mu to ukázat nebo říct.

Vybavujte si jen to hezké

Jistě, když spolu dva lidé stráví nějaký ten čas, není všechno pořád zalité sluncem a občas se přihodí něco negativního. K negativním věcem ale není dobré se neustále vracet a o partnerovi je třeba přemýšlet v dobrém. Je důležité cenit si jeho kvalit. Vybavovat si hezké společné chvíle a chvíle úspěchu a nikoli myslet na nezdary a hádky. 

Dotýkejte se 

Je důležité, abyste si i po letech byli blízko. Držte se za ruce. Dejte si polibek po ránu, před ochodem z domu, při příchodu, na dobrou noc. Mimo to se pohlaďte, přivoňte k sobě. Nezapomínejte na objetí. Krátkodobé náklonnosti posilují emocionální spojení, mimo to pomáhají udržovat sexuální napětí. 

Neberte se jako samozřejmost 

Děkujte si, a to i za maličkosti. Když vám ten druhý uvaří kávu, když uklidí, když vás přikryje dekou u televize. Když pro vás přijede do práce, když vás pozve na večeři. Neberte se a to co pro sebe jako samozřejmost, to by byla cesta do pekel. 

Vyhýbejte se stereotypu 

Společné trávení času je důležité, stejně jako to, jak ho naplníte. Snažte se vyhnout stereotypu. Přes pracovní týden je to samozřejmě utopistický úkol, ale jsou tu víkendy a společné dovolené. Vyzazte spolu na výlet, na kolo, zkuste adrenalinový zážitek nebo něco, co jste ještě ani jeden nezkoušeli. Nebo se pusťte do společné práce, vymalujte, smontujte skříň, zvelebte si zahradu… Když si dopřejete netradiční a nepředvídatelné činnosti, pozitivně se to projeví na náladě ve vztahu. Navíc získávate společné zážitky a to je pro dlouhodobý fungující vztah zásadní. 

Sandra Špačková
foto: pixabay.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *