Lenka Šťastná: Equal Pay Day – Unikátní konference plná příběhů a inspirace

Ve dnech 26. 3. – 1. 4. 2021 se uskuteční 12. ročník konference Equal Pay Day, tentokrát s podtitulem „Počítejte s námi“. 

Co je jejím cílem a na co se mohou účastníci těšit, prozradila Lenka Šťastná, prezidentka pořádající neziskové organizace Business & Professional Women CR.

Blíží se 12. ročník akce Equal Pay Day. Stále však může být někdo, kdo neví, o co jde. Jak byste akci a její poslání představila? 
Lenka Šťastná – prezidentka Business & Professional Women CR

Smyslem konference je otevřít a rozvíjet diskuzi o otázkách, které ovlivňují pracovní realizaci žen. Nejde jen o rozdíly mezi platy mužů a žen v Česku, upozorňujeme i na další oblasti, které postavení žen v zaměstnání a podnikání ovlivňují. Ať už jde o rovné příležitosti stoupat v kariérním žebříčku, využívání flexibilních úvazků či další kroky vedoucí například k většímu zapojování žen do rozhodovacích procesů ve firmách.

Equal Pay Day není konferencí „klasického“ střihu, kdy před vašimi zraky probíhají přednášky, po jejichž absolvování si mnohdy ani nepamatujete, o čem byly. U nás je to jinak. Nemáme žádné slidy prezentací, učíme se prostřednictvím příběhů. Ženy, které se všemi sdílí své osobní i pracovní úspěchy i neúspěchy, jsou otevřené a věří, že mohou být vzorem pro další ženy, kterým mohou pomoci v jejich vlastní realizaci. Motivují je, inspirují, ukazují cestu. Proto, když o Equal Pay Day s někým hovořím, mluvím o pracovně-zážitkové konferenci. Jsem velmi ráda, že vytváříme prostor, ve kterém můžeme nejen ženám v Česku představit úspěšné ženy řídící byznys velkých korporací, doplnit je moderními muži, kteří také vytvářejí podmínky pro co největší využití potenciálu žen.

Můžete už nyní představit pár jmen?

Velmi ráda. Letos přivítáme mimo jiné CEO & CSO IKEA CR, Hungary Mounia El Hilali Acherkouk Yakhlef, Danielu Hlaváčkovou, Market Head Slovakia společnosti Mars nebo Gabrielu Bechyňskou, Corporate & Government Affairs Manager CZ/SK, Hungary Mondelez International. Moc mě těší, že letos přijala pozvání promluvit také Danuše Nerudová, významná česká ekonomka, rektorka Mendelovy univerzity v Brně, předsedkyně Komise pro spravedlivé důchody a aktivní členka platformy KoroNerv. 

Letos se celá akce uskuteční online. Co se tím mění?

Na jednu stranu je atmosféra konferenčního sálu plného aktivních žen obtížně nahraditelná, ale na online nám poskytuje zcela nové příležitosti.

z archivu Equal Pay Day – 2018

Můžeme dát například větší prostor vystupujícím ze zahraničí, jejichž účast při „klasickém“ průběhu akce by v některých případech nebyla vůbec možná. Takhle se k nám mohou jednoduše připojit odkudkoli na světě. Mezi zahraniční hosty, na které můžeme už teď upozornit,  patří třeba Ekaterine Maisuradze, prezidentka Georgia and Asia-Africa Chamber of Commerce a inspirativní žena, o níž se říká, že svými aktivitami propojuje kontinenty, nebo úspěšná britská podnikatelka a lektorka Antonia Burrell, jejíž společnost Antonia Burrell Holistic Skincare byla zařazena do prestižního žebříčku Professional Beauty’s  Top 100 Industry Influencers. Pozitivně vnímám také to, že připojit se k akci můžete z pohodlí svého domova, kanceláře, třeba i z hor – prostě odtamtud, kde je vám dobře a vybrat si bloky programu z celého týdne.

Každý rok účastnice oceňují atmosféru nabitou pozitivní energií. Nepřijdete o ni?

Rozhodně ne, vyzkoušely jsme si to loni v březnu i listopadu. Byla to pro nás velká výzva, přeci jen jsme zvyklé na unikátní atmosféru plnou vzájemného sdílení a podpory, kdy sálem vždy proudí tolik energie, což ve velké míře oceňují právě samotné účastnice. Nicméně průběh akce, a i následné reakce zúčastněných, nám ukázal, že i online formát dokáže předat pozitivní náboj, inspiraci a motivaci. Tedy vše to, co jsou si ženy zvyklé z konference Equal Pay Day odnášet. Musíte to také zkusit.

Co muži, mohou i oni na Equal Pay Day?

Samozřejmě. Konference je určená všem těm, kteří se chtějí o problematice rovných příležitostí a spravedlivého odměňování a posilování role žen v práci a podnikání dozvědět více, nebo nabídnout své pohledy a řešení. Není to akce jen o ženách a pro ženy, ale zaměřuje se na ně. Equal Pay Day je pro všechny, které zajímají pohledy žen na aktuální otázky spojené s pracovním životem a podnikáním, vítáme náhledy mužů na výzvy, kterým v naší práci společně čelíme. Vždyť jak často říkám, společnost se na muže a ženy nedělí, ale skládá se z nich.

Součástí akce je tradičně i mentoring. Co ženám podle Vás dává?

Příležitost dostat se do blízkosti úspěšných a zkušených žen, které mnohdy znají „jen“ z médií nebo horních pater firemních budov. Zjistí tak, že jsou to skvělé dámy, kterých se mohou na cokoliv zeptat. Úspěch v jejich profesi jim umožnil načerpat řadu zkušeností, o které jsou připraveny se podělit. Byla by škoda u toho nebýt, protože za 7 dní se můžete dozvědět mnohem více, než během dlouhého studia. Ze zkušenosti z předešlých ročníků Equal Pay Day i z listopadového online mentoringového maratonu víme, že ženy, které se mentoringu jako tzv. mentees účastní se velmi živě a otevřeně ptají na to, co je zajímá. Právě otevřenost je tím, čeho si všechny přítomné ženy velmi užívají – nikdo nikoho nezkouší, k ničemu nenutí, za nic nehodnotí, s nikým nesrovnává. To vše vytváří onu jedinečnou atmosféru, se kterou se jen tak někde nesetkáte.

Na koho se mohou letos u onlinových mentoringových stolů těšit? 

Nabídka mentorek i témat bude jako vždy pestrá. Dotknou se nejrůznějších oblastí, všechna vás mohou velmi rychle posunout vpřed ve vaší kariéře, podnikání i osobním životě. “V akci” bude zhruba 60 mentorek. Svůj čas ženám se letos rozhodly věnovat například podnikatelka Mirka Čejková, výkonná ředitelka UNICEF v ČR Pavla Gomba, hlavní gestorka projektu „22 % k rovnosti“ Lenka Simerská a mnoho dalších. Pokud chcete načerpat inspiraci ze zahraničí v angličtině, nenechte si ujít příležitost připojit se třeba ke stolu Sophie Gaspard, Supply Chain Director Central Europe MARS. Kompletní přehled mentorek, kde najdete jejich medailonky a témata, se neustále rozšiřuje, od 28. února se k nim bude možné registrovat. Pokud budete mít vstupenku dříve, máte šanci si “zamluvit” svou mentorku již nyní, rezervace jsme spustily 23. února. A vězte, není na co čekat, stává se, že stůl mentorky je už během první hodiny od otevření registrace plný.

Mentorky pro rok 2021
Kdybyste měla ženám říct, proč letos být součástí EPD 2021, co by to bylo?

Přijďte, připojte se, zasloužíte si to. Současná doba je pro ženy velmi náročná, máme tolik povinností a jen velmi málo prostoru pro nás samotné. Naše akce vám tento prostor nabízí, můžeme se společně zastavit, nadechnout, zrelaxovat, získat nové podněty pro svou další cestu. Já i moje kolegyně jsme pevně přesvědčené, že pro vás bude konference povzbuzením a inspirací, což je pocit, který vám chceme přinést.

Děkujeme za rozhovor!

Tip: Do konce února je možné pořídit vstupenky za zvýhodněnou cenu, a to jak na celou akci, nebo třeba jen její část.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *